odvolání ministra

Boj o státní kasu: 3 důvody, proč Babiš nechce ztratit vliv na úřad

Andrej Babiš - 4
Zdroj: Profimedia
Téma:

Boj o ministerstvo financí pokračuje, hnutí ANO nechce ztratit vliv nad státní kasou a chce Andreje Babiše nahradit vlastním ministrem. Lídr hnutí má kromě vlivu podle portálu Neovlivní další klíčové důvody k udržení kontroly, jsou to například zisky Agrofertu, ve hře je ale také vyšetřování některých kauz.

Člověk, který řídí ministerstvo financí má nad svými vládními kolegy určité výhody, díky údajům ze "svého" úřadu patří mezi jednoho z nejlépe informovaných členů kabinetu. Disponuje také vlivem při rozdělování financí z rozpočtu. Současný ministr Andrej Babiš má ale podle portálu Neovlivní ještě další důvody k tomu, aby si uchoval vliv nad ministerstvem i v případě, že bude z funkce odvolán, jak požaduje ČSSD a KDU-ČSL.

 

1) Obchodní vazby

Hlavním důvodem je podle portálu byznys, konkrétně se jedná o státní společnost Čepro, kde je ministerstvo financí akcionářem. Čepro je největším distributorem pohonných hmot a odběratelem biopaliv v Česku.

 

Zde vstupuje do hry společnost Agrofert. Ta se po vstupu Andreje Babiše do vlády stala monopolním dodavatelem bionafty do Čepra. Další firma z holdingu, kterou portál Neovlivni ale neuvádí, má také významný podíl na dodávkých bioetanolu. Ročně by tak mělo jít v těchto transakcích o zisky Agrofertu a právě nejmenované firmy za více než dvě a půl miliardy, píše Sabina Slonková.

 

Po dosazení ministra bez osobních vazeb na Andreje Babiše by bylo otázkou jedné valné hromady, aby se tyto vazby daly zpřetrhat. To vše s odkazem na porušování směrnic Evropské unie, která biopaliva dotuje a zakazuje střet zájmu.

 

2) Ovládání úřadů

Dalším významným důvodem je ovládání úřadů a jiných útvarů, které podle portálu Neovlivní Babiš obsadil svými lidmi. Významný vliv má být například u finančně analytického útvaru, kde se scházejí údaje podezřelých účtů od bank. Dále to má být například Finanční správa České republiky.

 

 

Nový ministr financí by mohl změnit přístup k zakázce související s elektronickou evidencí tržeb. Software vytvořila firma IBM, která pro stát zajišťuje automatizovaný daňový systém (ADIS). Zakázku za 50 milionů přitom společnost získala bez výběrového řízení. Detaily smlouvy ministr financí nezveřejnil. Změny by mohly potkat také vyšetřování, které se týká zakázky na monitorování evropských dotací.

 

3) Dluhopisy

Nakonec je tu kauza nákupu dluhopisů, kterou nyní řeší Babišovi podřízení. V případě, že by ministerstvo vedl někdo bez napojení na hnutí ANO, uvolnilo by to podle portálu Neovlivní Finanční správě ruce při vyšetřování.

klma TN.cz