Kdo vyhraje?

Boj o platy ve státní sféře. Odbory by přidaly všem, vláda jen někde

Téma:

Plošné zvýšení platových tarifů o 10 procent, navýšení prostředků na platy regionálního školství o 15 procent, nebo záruka, že všechny platové stupně dosáhnou na minimální mzdu. To jsou požadavky odborů na růst platů ve veřejné sféře.

V ní pracuje více než 450 tisíc lidí. S požadavky ale nesouhlasí současná vláda. Ta nechce peníze přidat všem, ale jen u profesí, kde jsou platy nejnižší.

 

233 tisíc učitelů, necelých 70 tisíc úředníků, nebo přes 40 tisíc policistů. Těm podle odborářů měla vláda zvýšení platových tarifů o 10 procent slíbit, ale nedodržet. Podle zástupců vlády ale platy ve veřejné sféře rostou.

 

"Ve veřejné sféře stouply platy za posledních 6 let o 61 procent, což je podstatně víc než ve zbytku našeho hospodářství a ekonomiky. Takže průměrná mzda ve veřejné sféře je podstatně vyšší než v privátu," oponuje premiér Andrej Babiš.

 

 

"Je to naprosto v pořádku, protože struktura vzdělání zaměstnanců je úplně jiná než v privátní sféře. V privátní sféře je těch s vysokoškolským vzděláním a s vyšším odborným vzděláním pouze 19 % a u státní správy celých 41 %," kontruje odborářský šéf Josef Středula.

 

Proti odborům se ale staví i Hospodářská komora. Té vadí hlavně požadavek plošného přidávání peněz. Lepší je podle ní posuzovat výkon státních zaměstnanců odděleně a přidávat těm, kteří si to zaslouží.

 

Babiše prý navíc mrzí, že odbory agresivně vystoupily den předtím, než se na vládě sejde tripartita. Ta ale podle odborů nic nevyřeší - připravuje se totiž nový kabinet.

 

 

Splnit požadavky prý odboráři budou po vládě chtít do konce září tohoto roku. Kdy a jakým způsobem by případně opět protestovali, ale v tuto chvíli prozradit nechtějí.

pez, Šimon Pilek TN.cz