Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

jednání o vládě

Strany vidí koalici ANO s KSČM, SPD a Piráty. Babiš překvapil

Ani měsíc po volbách zatím není jasné, jestli se vítěznému hnutí ANO a jejímu předsedovi Andreji Babišovi podaří sestavit novou vládu. Podle něj ho všechny ostatní strany, které se dostaly do Sněmovny, odmítají. Babiš nyní na sociální síti vyzval předsedu ODS ke spolupráci, ačkoliv jednání o předsedovi Poslanecké sněmovny napovídalo zcela jinou situaci.

Volby jsou daleko za námi, stále ale není jasné, jak přesně bude naše nová vláda vypadat. Pověření k sestavení vlády získal předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Povolební vyjednávání začala okamžitě, předvolební a povolební sliby napovídaly, že to nebude mít Babiš vůbec jednoduché.

 

Při středečním jednání o předsedovi Poslanecké sněmovny zazněla celá řada argumentů, proč by neměl v čele Sněmovny stanout Radek Vondráček z hnutí ANO. Diskuze se často točila kolem rozdělení výborů. To chce předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek představit zástupcům zbývajících stran ve čtvrtek.

 

"Zazní diktát ze strany vládní koalice ANO, SPD, KSČM a Pirátů," zdůraznil Kalousek, podle něj zvolení zástupce ANO Radka Vondráčka do funkce předsedy dolní komory ukázalo, že ochotni akceptovat menšinovou vládu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše jsou právě komunisté, SPD a Piráti.

 

"Jsme rádi, že jsme se na volbě nepodíleli, a jsme rádi, že se odhalilo, že jsou tu tři strany ochotny spolupracovat. Očekáváme, co se v tom bude dít dále," uvedl ke zvolení Grospiče do čela mandátového a imunitního výboru předseda klubu ČSSD Jan Chvojka.

 

Anketa

Byla by pro vás koalice hnutí ANO a ODS přijatelná?

Hlasovalo 8141 lidí.

 

Podle Kalouska hrozí dlouhodobá vláda bez důvěry a kontroly, kdy Sněmovna bude zcela vyloučena z kontrolních mechanismů. TOP 09 nepřestane upozorňovat na to, že situace je na ústavní hraně, uvedl. "Pro hlasoval logicky klub ANO, komunisté, SPD a přidali se Piráti. To je blok, který chce akceptovat menšinovou vládu. Ostatní nesouhlasí, proto Vondráčka nevolili," sečetl výsledek hlasování Kalousek.

 

Andrej Babiš se ale proti očekávání ostatních politiků obrátil nejprve trochu neočekávaným směrem. "Já vás, pane předsedo Fialo, vyzývám, pojďte s námi do vlády. Máme společně 103. Jsme ready. Pojďme makat!" napsal Babiš ve středu večer na Facebooku.

 

Babiš před volbami prohlásil, že by preferoval ve Sněmovně co nejméně politických uskupení, hnutí ANO a ODS jsou jediné dvě strany, které by mohly vytvořit dvojkoalici. ODS už během voleb i těsně po volbách spolupráci s hnutím ANO ale vyloučila.

 

Petr Fiala navíc také viděl ve zvolení Grospiče z KSČM do čela mandátového a imunitního výboru novou koalici: "S. Grospiče z KSČM do vedení mandátového a imunitního výboru potvrdilo 115 poslanců: 78 z ANO, 22 z SPD a 15 z KSCM. Koalice je na světě," napsal Fiala

 

 

Andrej Babiš přitom v rámci povolebního jednání avizoval, že s ním strany odmítají jednat a uvažuje o sestavení menšinové vlády. Zatím nejdále v otázce tolerance menšinové vlády postoupilo hnutí ANO s komunisty, i ti mají ale dodatečné podmínky.

 

Na výzvu již reagovalo ODS na Facebooku. "Dobrý den. Děkujeme za Vaší podporu ODS. Před volbami jsme řekli jasně, hnutí ANO i Andrej Babiš jsou pro nás ve vládě nepřijatelní," reagovala strana na dotaz Michala P., který chtěl znát reakci na výzvu ke spolupráci.

klma tn.cz / ČTK