Zahrádkářský zákon

Boj o zahrádkářský zákon pokračuje! Opozice považuje návrh za paskvil

Bára Divišová
Bára Divišová
Publikováno 23. 8. 2020
Téma:

Takzvaný zahrádkářský zákon by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) postoupit během září ve sněmovně do druhého čtení. Za legislativu, která má pěstitelům mimo jiné zajistit, aby mohli přednostně odkoupit pronajatou půdu, zahrádkáři bojují už přes dvacet let. Podle některých poslanců je ale zákon paskvil a měl by se předělat.

Za posledních 10 let kvůli výstavbě v Česku zaniklo na dva tisíce zahrádkářských osad. Zatímco například v pražské kolonii na Bílé hoře platí zahrádkářský svaz za pronájem jednoho metru čtverečního půdy 11 korun za rok, ve vedlejší ulici stojí v nových bytech jeden metr čtvereční 135 tisíc korun. A problémem pro zahrádkáře není jen výstavba nových bytů, ale třeba i plány nových dopravních tahů.

 

Nový zahrádkářský zákon by měl pěstitelům zajistit lepší postavení v rámci vyjednávání s úřady, nebo možnost přednostně odkoupit půdu. Poslanecká sněmovna o něm bude jednat už počtvrté za posledních 20 let.

 

"Zkrátka zahrádkáři si zaslouží, aby ten zákon byl schválen, aby byl postoupen do druhého čtení. Je to hlavně o možnosti získat tu půdu," řekl premiér Andrej Babiš (ANO) televizi Nova.

 

Podle opozice je ale návrh paskvil. Zcela opačné názory mají i dva bývalí ministři zemědělství. Marian Jurečka (KDU-ČSL) prý uvažuje, že předloží pozměňovací návrh, který by zahrádkářům zajistil aby například za zrušenou lokalitu měli nárok na náhradní půdu automaticky.

 

 

"Já o tom uvažuji, zda tam některé věci nepromítnout, ale je to složitější, protože musí být provázané ostatní zákony - třeba zákony o majetku státu, státním pozemkovém úřadu a podobně," prohlásil Jurečka.

 

"Takovéto nadbytečné zákony není důvod schvalovat, vy pro něj ruku nezvednete? Já pro tento populistický návrh ruku zvedat nebudu," uvedl další exministr Petr Bendl (ODS).

 

"My jsme snad jediná země z Evropy, která nemá zahrádkářský zákon, v ostatních zemích, jako jsou Rakousko, Německo, i když se má kolonie má rušit za nějakým účelem, musí jim ji podle zákona nahradit nějakou novou plochou," stěžuje si majitelka zahrady z Prahy.

 

Poslanci by se zahrádkářským zákonem mohli zabývat během září.

TN.cz