Nedostatek zubařů

Bolavý zub o svátcích? V Liberci mají smůlu, pohotovost je zavřená

Háta Sassmannová
Háta Sassmannová
Publikováno 22. 12. 2019

To, před čím TV Nova nedávno varovala, se skutečně stalo. Až do Nového roku liberecká krajská nemocnice ruší zubní pohotovost. Na sváteční služby se totiž nepřihlásil dostatek lékařů, kteří víkendy a noční slouží dobrovolně. Přitom právě na konci roku pohotovosti každoročně zažívají obří nápor pacientů.

Zamčené dveře zubní pohotovosti v Liberci zaskočí pacienty nejspíše až do čtvrtého ledna příštího roku. Důvod? Nedostatek zubařů.

 

"Krajská nemocnice pohotovost zajišťuje tak, že dá k dispozici vybavenou ordinaci se zubařským křeslem, zajistí sestřičku a ve spolupráci se stomatologickou komorou se pokoušíme obsadit potřebný počet lékařských pozic," vysvětluje mluvčí liberecké nemocnice Václav Říčař.

 

Nemocnice ale nezaměstnává dostatečný počet zubařů. Řešení hledá dokonce ve spolupráci s vedením města a Českou stomatologickou komorou. A to už několik měsíců.

 

Lidem v Liberci a okolí tak nezbývá nic jiného, než využít služby soukromých klinik, které pohotovosti ve městě nabízejí i mezi vánočními svátky.

Problém s nedostatkem zubařů je dlouhodobě po celé republice. V říjnu letošního roku připadalo na jednoho zubního lékaře téměř dva tisíce lidí. A to ve všech krajích s výjimkou Prahy.

 

To zubní pohotovost v Olomouci řeší jiný problém - pacienti ji měli dlouhodobě zneužívat údajně banálními problémy. Už téměř týden proto ošetřují pouze život ohrožující případy.

pez TN.cz