Neělní výbuch

Bomba zabila na severu Sýrie osm lidí, Turecko z útoku viní Kurdy

Výbuch bomby na severu Sýrie zabil nejméně osm lidí
Zdroj: Profimedia
Výbuch bomby na severu Sýrie zabil nejméně osm lidí
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 10. 11. 2019
Téma:

Nejméně osm lidí zemřelo a dvacet se zranilo v neděli na severovýchodě Sýrie poté, co nedaleko města Tall Abjad explodovala bomba. Turecko z útoku v oblasti, kterou kontroluje, viní kurdské milice YPG.

Turecké ministerstvo obrany připomnělo, že Ankara město Tall Abjad ovládla během aktuální ofenzivy na sever Sýrie. Ankara postup vojáků zastavila až po uzavření dohody o vytvoření nárazníkového pásma širokého třicet kilometrů, z něhož se právě Kurdové měli stáhnout.

 

Jak píší The New York Times, bomba v neděli explodovala ve vesnici jménem Suluk. Ta přitom leží asi 10 kilometrů od turecko-syrské hranice a tím pádem hluboko ve zmíněném pásmu.

 

Výbušniny byly ukryté v malém nákladním autě, které parkovalo před zdejší pekárnou, uvedl jeden ze zasahujících záchranářů.

Turci na sever Sýrie poslali armádu bezprostředně poté, co americký prezident Donald Trump oznámil, že ze země stahuje vojáky. Za to sklidil ostrou kritiku, protože právě kurdské milice byly klíčovým spojencem, který USA pomáhal v boji s teroristy z Islámského státu. Ankara naopak o Kurdech mluví jako o teroristech.

 

Připomeňte si vojenskou operaci v reportáži TV Nova:

 

Související témata:
TN.cz