Hyenismus

Bonus pro OSVČ se snažili získat podvodníci, úředníci je odhalili!

Peníze
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 15. 5. 2020
Téma:

Kompenzační bonus pro OSVČ, kterým stát pomáhá živnostníkům, které zasáhla opatření spojená s pandemií koronaviru, se už pokusili získat také podvodníci. Na případy upozornila Finanční správa.

"Finanční správa na základě analytické činnosti odhalila již několik pokusů o zneužití vyplácení kompenzačního bonusu pro živnostníky. Proto podala k dnešnímu dni první dvě trestní oznámení a další připravuje," informoval v pátek odpoledne Lukáš Heřtus z tiskového oddělení úřadu.

 

Ve všech případech žádost podali vykukové, kteří se vydávali za existující živnostníky. "Finanční správa v těchto křiklavých příkladech osloví oprávněné žadatele, kteří jsou pak překvapeni, že se na základě jejich osobních údajů snaží podvodníci získat kompenzační bonus. Mnozí se pak obracejí na policii," popsal Heřtus.

 

V jednom případě se "koumák" snažil od úřadu získat 875 tisíc korun. Žádosti podal jménem lidí, kteří bonus ani nechtěli. Jindy pro změnu na úřad přišly dokumenty jménem OSVČ, které už naopak o bonus samy zažádaly.

 

 

"Uvědomujeme si, jaký význam má kompenzační bonus pro živnostníky. To dokazuje objem zpracovaných žádostí za 14 miliard korun, které jsme už živnostníkům poslali. Bohužel se objevují i ojedinělé případy, kdy se někdo snaží současnou situaci a vyplacení pomoci zneužít,“ uvedla šéfka Finanční správy Tatjana Richterová.

 

Finanční správa pokusy o neoprávněné vyplacení kompenzačního bonusu v celkové výši 1 175 000 korun odhalila včas a peníze neposlala.

 

Připomeňte si program podpory pro OSVČ v reportáži:

 

TN.cz