Bouřková fronta

Bouře Alex se valí na Německo. Vichr o síle orkánu zasáhl i další země

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
3.10. 2020 12:50
Téma:

Podzimní bouře Alex přichází do Německa. U našich západních sousedů se jí však říká Brigitte. Její projevy jsou zatím mírné, v jiných zemích však už napáchala obrovské škody. Němečtí odborníci varují zejména před silným vichrem, který může trhat střechy i dráty elektrického vedení.

"Zůstaňte doma, pokud můžete," vybízejí obyvatele Německa meteorologové. Nad zemi se totiž přesouvá bouře Brigitte, u které odborníci očekávají vichr až o síle orkánu. Vítr nad Německem se zvedá už od soboty, v neděli však může dosáhnout rychlosti i 100 km/h.

 

Od pátku Brigitte/Alex zuří nad západofrancouzskou Bretaní. Bez proudu skončilo zhruba 80 tisíc lidí z pobřežních oblastí a vichr tam dosahoval více než 180 km/h. Bouře se zformovala nad Atlantikem.

 

 

Úřady v zasažených oblastech varují také před sesuvy půdy, které mohou nastat kvůli silným dešťům. Na jihozápadě Anglie bouře způsobila dopravní chaos a výpadky proudu.

 

 

"V důsledku těchto povětrnostních podmínek žádáme řidiče, aby byli opatrní a před odjezdem provedli příslušné bezpečnostní kontroly," vybízely tamní úřady.

 

 

Bouře Alex zasáhla také Portugalsko. Tamní meteorologický úřad dokonce vydal varování pro celou severní polovinu země. Do Portugalska bouře přinesla prudké ochlazení a silné deště, které vyústily v lokální povodně.

 

TN.cz