Ničivý orkán

Bouře Sabina napáchala škody za desítky milionů! Lidé je teprve sčítají

Dominika Janochová
Dominika Janochová, Simona Šimková
Publikováno 10. 2. 2020
Téma:

Škody způsobené bouří Sabina dosahují desítek milionů korun. Její následky by podle prvních odhadů pojišťoven neměly být tak rozsáhlé jako v případě orkánů Kyrill a Herwart, které se přes Evropu přehnaly v minulých letech. Největší škody zatím hlásí Lesy České republiky.

Poškozené střechy, rozbitá střešní okna, okapy a skleníky - to vše má na svědomí bouře Sabina, která se během noci a pondělka přehnala přes Česko. Škody půjdou do desítek milionů korun. "Zatím těch škod máme nahlášeno asi 170 a celková škoda je až pět milionů korun," sdělil mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

 

"Během pondělního dopoledne se nám ozvalo telefonicky už 150 klientů. Zatím jde o škody do deseti tisíc korun, na některých místech, kde vítr odnesl celou střechu nad výrobní halou, tak jde o desítky tisíc korun," informoval mluvčí Allianz Václav Bálek.

 

Většinu škod ale klienti pojišťovnám zatím nestačili nahlásit, a tak lze očekávat, že se jejich počty ještě navýší. "Očekáváme, že v průběhu dalšího týdne nebo dalších čtrnácti dnů se navýší ty škody," informoval Káňa.

 

 

"Po úderu živlu vždy trvá nějakou dobu, než se lidé vzpamatují, než sečtou ty škody a vše nahlásí pojišťovně, ale největší nápor očekáváme v následujících dnech," potvrdila i mluvčí Generali Ivana Buriánková.

 

Škody po vichru sčítají i Lesy České republiky. Podle prvních odhadů zatím poničil zhruba milion metrů krychlových dřeva. "Stromy vítr buď zlomil, nebo vyvrátil, skutečný rozsah škod upřesníme později, až se vítr utiší a lokality budou přístupné. Předpokládáme, že budou nejvíce poničené porosty po kůrovcové těžbě, protože hůře odolávají bořivému větru," popsala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

 

"Škody budou vysoké a budou se šplhat do stovek milionů korun minimálně," zhodnotil ekonom Lukáš Kovanda. Pojišťovny doporučují poškozeným škodu nafotit, vytvořit přehled poškozených nebo zničených věcí a vše nahlásit pojišťovně. Pokud vítr poškodil nebo odnesl střechu, je třeba ji nafotit, a hned poté budovu přikrýt, aby do ní nenapršelo.

 

 

Živelní pohromy pustoší Českou republiku v posledních letech stále častěji. Největší škody dělají podle pojišťoven vichřice a krupobití. Před dvěma lety si živly vzaly na majetku přibližně 3,5 miliardy korun, loni to bylo o miliardu víc. Více se dozvíte v reportáži Simony Šimkové:

epa TN.cz