Větrný týden

Bouře Vaia napáchala škody za stamiliony! Orkán ochromil ČR

Téma:

Pojišťovny začaly sčítat škody po bouři Vaia, která se tento týden prohnala Českem. Jdou do stamilionů korun, ale jsou to zatím jen odhady. Nejhorší situace byla v noci na úterý, kdy bylo bez proudu 60 tisíc domácností a hasiči museli vyjíždět ke stovkám událostí.

I nížinami se prohnal vichr rychlostí přes 100 kilometrů v hodině, na Sněžce dokonce foukal orkán o rychlosti 178 kilometrů v hodině. Po celé republice odlétaly kusy střech, na několika místech stála železniční doprava, stovky stromů zatarasily silnice.

 

Čím dřív lidé pojišťovnám škodu nahlásí, tím líp. Ideální je vše nafotit a pak už zbývá jen čekat na likvidátora od pojišťovny. "Odhadujeme, že v říjnu vichřice způsobily škody za stovky milionů korun," uvedl analytik České asociace pojišťoven Petr Jedlička.

 

Tím ale letošní výčet škod nekončí, vichřice za prvních devět měsíců letošního roku už totiž způsobily škody za 341 milionů. Poškozených je bezmála 15 tisíc lidí.

 

Od roku 1990 zasáhlo střední Evropu nejméně 25 orkánů s rychlostí větru 118 kilometrů v hodině a vyšší. Ovšem půlku z nich tvořil vítr rychlejší než 200 kilometrů v hodině. Emma, Vivian, Daria nebo Lothar mají za sebou desítky mrtvých.

 

 

Nejničivější byl Kyrill v lednu 2007. V Evropě zabil 45 lidí, hladinu moře během přílivu zvedl o tři a půl metru a pak vtrhl i k nám. Vytvořil český větrný rekord, když Sněžku bičoval nárazy větru o rychlosti 216 kilometrů v hodině. Pod padajícími stromy v Česku zemřeli čtyři lidé a škody byly za téměř dvě a čtvrt miliardy.

 

Druhá nejničivější byla loňská bouře Herwart, která v České republice zabila čtyři lidi. Bez proudu bylo půl milionu domácností a škody přesáhly miliardu a 300 milionů. Třetí místo co do ničivosti obsadila bouře Emma. Před deseti lety napáchala škody téměř ve stejné výši. Celkem zabila 14 lidí, u nás dva.

Filip Pultar/epa TN.cz