Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Výstraha meteorologů

Česko zasáhly bouřky! Hasiči vyčerpávali vodu ze sklepů

Bouřky
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com
Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami

Bouřky, které by už dnes měly udeřit takřka na celém území republiky, budou silnější, než meteorologové čekali. Nejhorší bude situace ve čtvrtek odpoledne v západních a jižních Čechách.

Bouřky zasáhly v průběhu odpoledne západní Čechy. Bouřková oblačnost se zastavila v okolí Konstantinových Lázní, kde zhruba po dvě hodiny setrvala na stejném místě. Bouřku provázely přívalové deště a podle meteorologů zřejmě i slabé krupobití.

 

"Podle radarových odhadů srážek mohlo v oblasti spadnout i více než 50 mm srážek za hodinu," uvedla Český hydrometeorologický ústav.

 

V podvečer zasáhly bouřky také Prahu. Prudký déšť zaměstnal hasiče. "Jednotky pražských hasičů hlavně v severní části Prahy u zatopených sklepů a ucpaných odtoků kanalizace," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka na twitteru.

 

V půl osmé zasahovali hasiči u patnácti případů. " Hlavně v oblasti Březiněves, Miškovice a Třeboradice. Jedná se o čerpání vody z přízemí domů nebo sklepů, případně čerpání lagun, které vznikly v důsledku ucpané kanalizace," upřesnil Kavka.

 

Meteorologové po 20. hodině informovali, že se bouřka postupně přesouvá na severozápad a slábne, ale v zasažených oblastech může dojít i k rozvodnění malých toků.

 

 

Meteorologové rozšířili výstrahu před silnými bouřkami. Tvořit by se v jihozápadní části území měly i ve čtvrtek a v pátek. Doprovodí je přívalový déšť, silný vítr a kroupy.

 

"Dnes se budou místy vytvářet bouřky, ojediněle i silné, doprovázené přívalovými srážkami s úhrny kolem 30 mm, kroupami a nárazy větru. Bouřková činnost bude později večer slábnout," upřesňují meteorologové.

 

"Během čtvrtka se v poledních hodinách začnou v jihozápadní polovině území místy tvořit bouřky s přívalovými srážkami s úhrny kolem 30 mm, kroupami a nárazy větru. Na jihu a jihozápadě Čech mohou být bouřky až velmi silné, doprovázené přívalovými srážkami kolem 50 mm," upozornil ČHMÚ.

 

A předpovědi se naplnily. V Česku se ve středu odpoledne vytvořilo hned několik bouřkových jader. První vznikly v Krkonoších, další na Šumavě a silné bouřky udeřily i severně od Brna. "V obci Kunice v okrese Blansko hrozí na silnici nebezpečí Pozor! Po přívalovém dešti je bahno na vozovce,“ varovali po 14. hodině na webu policisté.

 

"Bouřková činnost bude v noci na pátek jen částečně slábnout a silné bouřky se místy budou tvořit v jihozápadní polovině území také během pátku. V pátek večer a v noci na sobotu budou bouřky slábnout," dodávají meteorologové.

 

GALERIE: Mapy srážek

1
/
3
Zdroj: Meteopress
Mapy srážek - středa

 

Aktuálně platné výstrahy:

Na jev: SILNÉ BOUŘKY (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):

Pro celou ČR

od středy 23.05.2018 11:00 do středy 23.05.2018 23:00

 

Na jev: VELMI SILNÉ BOUŘKY (VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):

Středočeský:(BN,BE,PB,RA,)

Karlovarský

Plzeňský

Jihočeský

Ústecký:(CV,LN,MO,)

od čtvrtka 24.05.2018 13:00 do pátku 25.05.2018 02:00

 

 

Na jev: SILNÉ BOUŘKY (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):

Praha

Středočeský:(KL,KO,KH,ME,MB,NB,PV,PZ,)

Vysočina

Jihomoravský

od čtvrtka 24.05.2018 13:00 do pátku 25.05.2018 02:00

 

Na jev: SILNÉ BOUŘKY (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):

Středočeský:(BN,BE,PB,RA,)

Karlovarský

Plzeňský

Jihočeský

Ústecký:(CV,LN,MO,)

Vysočina

Jihomoravský

od pátku 25.05.2018 02:00 do pátku 25.05.2018 23:00

 

Podívejte se na předpověď počasí:

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bojíte se bouřky? 5 tipů, jak si ji užít
Panika z bouřky? Řiďte se těmito pravidly a přežijete ji bez újmy

mom TN.cz