Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.6. 2018 20:05
aktualizujeme varování meteorologů

Nová výstraha: Pozor na povodně, hasiči hlásí přes stovku výjezdů

Zdroj: TV Nova

Meteorologové neustále zpřísňují výstrahu před bouřkami, které už několik dní po sobě nárazově bičují různé části republiky. Nyní k velmi silným bouřkám přidali varování před přívalovými srážkami, které mohou zvýšit hladiny potoků a řek. Na několika místech už voda napáchala škody, nejhůř jsou na tom lidé na východě republiky.

Silné bouřky opět bičují Česko. Jen v Moravskoslezském kraji už hasiči řešili za neděli více než stovku událostí spojených s deštěm. Ve Větřkovicích bláto dvakrát zaplavilo sportoviště, voda se nahrnula i do sklepů domů.

 

"Celkem během dnešního dne ke čtrnácté hodině evidujeme 104 zásahů spojených s deštěm. V drtivé většině případů se jednalo o čerpání vody ze zatopených domů, sklepů a komunikací, hasiči rovněž občas tlakovou vodou protlačili propustky u silnic, aby mohla voda samovolně odtékat," sdělil mluvčí hasičů Jakub Kozák. Nejvíce zasaženým okresem přitom bylo Karvinsko, kde hasiči řešili 52 událostí.

 

112

GALERIE. Záplavy ve Větřkovicích

Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Záplavy ve Větřkovicích - 1

Hodnocení:

 

Právě pro Moravskoslezský kraj také meteorologové vydali nejpřísnější výstrahu. Kromě velmi silných bouřek s přívalovými srážkami hrozí i povodně. "Dnes dopoledne (v neděli 3. 6. 2018) došlo v okresech Frýdek-Místek a Karviná po vydatných srážkách k výrazným vzestupům hladin menších toků až nad 1. SPA. V oblastech výrazného nasycení půdy může při obnovení srážkové činnosti docházet k překročení 1. SPA, ojediněle 2. SPA. Hladiny vodních toků v povodí Bečvy mohou stoupat. V povodí horní Moravy a u levostranných přítoků Odry očekáváme převážně setrvalé stavy nebo mírné kolísání hladin," informuje ČHMÚ.
 

 

Před velmi silnými bouřkami meteorologové varují i v Olomouckém kraji. Výstraha tu platí až do 16 hodin. Silné bouřky pak hrozí kromě obou zmíněných krajů v Jihomoravském, Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém a Zlínském kraji - a to až do pondělních 21:00.

 

 

Meteorologové varují, že přívalový déšť může způsobit velké problémy. "V oblastech zasažených přívalovými srážkami lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů, podemletí komunikací,“ píše se na webu ČHMÚ.

 

Bouřky během dne očekávají meteorologové zejména na severu a východě. Ojediněle mohou být velmi silné a hrozí, že budou doprovázeny úhrny srážek kolem 40 milimetrů a kroupami, zejména na horách. Později večer budou bouřky ubývat a slábnout.

 

A podobně tomu má být i na začátku týdne. "V pondělí (4. 6. 2018) očekáváme na severu a východě ojediněle výskyt silných bouřek doprovázených úhrny srážek kolem 30 mm a kroupami, zejména na horách. Později večer budou bouřky ubývat a slábnout," dodává ČHMÚ.

 

Podívejte se na reportáž o vyplavené Brtnici na Jihlavsku: 


 

hru TN.cz
Reklama