Silné bouřky

Velká voda zaplavovala domy! Podívejte se na tu zkázu

Téma:

V okresech Příbram, Plzeň-Jih a Rokycany hrozí extrémní nebezpečí povodní, varovali ve čtvrtek večer meteorologové. Prudký vzestup hladiny způsobily intenzivní bouřky. Podle ČTK musely první obce přistoupit k evakuaci.

"V oblasti Brd (okresy Příbram, Rokycany, Plzeň-jih) spadlo za uplynulé období 24 hodin 60-90 mm, vyjímečně přes 100 mm srážek. V zasažené oblasti nadále prší. Srážky jsou přechodně zesilovány pokračující bouřkovou aktivitou," varovali ve výstraze vydané před 21. hodinou meteorologové.

 

Problémy mají hlavně toky, které odvodňují oblast Brd, tedy Litavka, Klabava a Červený potok.  Kupříkladu v Hořovicích na Berounsku ve čtvrtek odpoledne velmi rychle stoupla hladina Červeného potoka. Zatímco v pět odpoledne byla hladina na výšce 28 centimetrů, o půl hodiny později to bylo 84 centimetrů. V současné době platí v Hořovicích na Červeném potoku druhý povodňový stupeň.

 

Kritická byla v noci na pátek situace na řece Litavce. Ta po půlnoci v obci Čenkov dosáhla dokonce III. stupně povodňové aktivity. Litavka působila na Příbramsku starosti takřka ve všech vesnicích, kterými protéká.

 

Například v obci Trhové Dušníky se začala pomalu vylévat z břehů a zaplavila pár přilehlých zahrad a fotbalové hřiště. Dobrovolní hasiči zde museli zbudovat několik provozirních stěn z pytlů naplněných pískem. "V pět hodin odpoledne jsme vyhlašovali II. stupeň a v půl desáté večer už III. stupeň, to už voda začala vystupovat z břehů," popsal eskalaci hladiny Litavky starosta Dušníků Milan Smíšek.

 

Podle jeho slov dobrovolní hasiči z Dušníků pomáhali i v okolních vesnicích Podlesí a Obecnice, kde byla situace ještě horší a voda vytopila několik domů.

 

V obci Zaječov na Berounsku museli v podvečerních hodinách zahájit evakuaci obyvatel. V obci jsou dva rozvodněné potoky, uvedla ČTK.

 

"V nejbližší době nelze na menších tocích ojediněle vyloučit krátkodobé překročení 3. stupně povodoňové aktivity," upozorňují meteorologové.

 

GALERIE: Blesková povodeň v Kotovicích

1
/
5
Zdroj: HZS Plzeňský kraj
Blesková povodeň v Kotovicích - 5

 

Silné bouřky způsobily problémy třeba u Božetic na Písecku, kde se před 17. hodinou na silnici vyvalilo tolik bahna, že se tudy nedalo projet a dopravu začali řídit policisté.

 

Mezi Kotovicemi a Stodem na Plzeňsku přívaly vody pro změnu zaplavily dva kilometry silnice. I tudy řidiči neprojedou, policisté tipují, že se situace zlepší až večer.

 

Kolem 17. hodiny se pásmo bouřek pozvolna přesunulo z Jihočeského kraje do středních Čech a na Plzeňsko a odtud postupuje dál do Německa.

 

Silné bouřky řádily už během středy a výstraha před nimi platí i dnes. Konkrétně od 13 do 23 hodin pro Jihomoravský, Jihočeský, Karlovarský, Plzeňský, Středočeský a Ústecký kraj, dále pak pro Prahu a Vysočinu.

 

Kolem půl třetí meteorologové výstrahu zpřesnili. Ve Středočeském, Karlovarském, Plzeňském a Jihočeském kraji varují před velmi silnými bouřkami s přívalovými srážkami. 

 

Udeřily silné bouřky i u vás? Pošlete nám fotky a videa na e-mail zpravy@nova.cz. Děkujeme!

 

"V jihozápadní polovině Čech se vyskytují místy bouřky, ojediněle i velmi silné s krátkodobými srážkovými úhrny kolem 50 mm. Bouřky postupují jen zvolna k severozápadu a bouřková činnost zde bude pokračovat," uvedli ve čtvrtek brzy odpoledne meteorologové. 

 

V oblastech zasažených přívalovými srážkami lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů či podemletí komunikací

 

 

Bouřková činnost bude v noci na pátek jen částečně slábnout a silné bouřky se místy budou tvořit v jihozápadní polovině území také během pátku. V pátek večer a v noci na sobotu budou bouřky slábnout," upozorňují meteorologové.

 

Od víkendu by už mělo být jasno až polojasno s teplotami okolo 25 stupňů. Přeháňky a bouřky by se měly objevovat už jen velmi ojediněle. V příštím týdnu pak mohou teploty šplhat až k tropické třicítce.

 

Bouřky řádily už ve středu

Bouřky zasáhly ve středu odpoledne a v podvečer západní Čechy. Hasiči zasahovali u desítek případů. V Ostrově na Karlovarsku ucpaná kanalizace zatopila panelový dům. Silné krupobití a déšť pak zasáhly Kyselku u Karlových Varů.

 

Hasiči měli napilno i v Praze, a to hlavně v oblasti Březiněves, Zdiby, Miškovice a Třeboradice. Jednalo se hlavně o zásahy zatopených sklepů, ucpaných odtoků kanalizací a hasiče také potrápilo bahno z polí. V Želechovicích nad Dřevnicí na Zlínsku udeřil blesk do střechy domu a zapálil ji, naštěstí v té chvíli uvnitř nikdo nebyl.  

 

 

Předpověď počasí

Čtvrtek

Dnes by mělo být polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky nebo i bouřky. Během dne v jihozápadní polovině území přibývání další oblačnosti a přeháňky a bouřky četnější, ojediněle i velmi silné. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C, v 1000 m na horách kolem 16 °C. Mírný východní až severovýchodní vítr 3 až 7 m/s v bouřkách přechodně zesílí. Večer bude vítr slábnout.

 

 

Pátek

V pátek bude oblačno až polojasno, ojediněle, v jihozápadní polovině území místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle i silné. V severovýchodní polovině území odpoledne a večer místy až skoro jasno. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C, na jihozápadě Čech kolem 20 °C. Mírný východní až severovýchodní vítr 2 až 5 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

 

Sobota

Začátek víkendu by měl být jasný až polojasný, během dne v severovýchodní polovině území až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Ráno ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C. Mírný severovýchodní vítr 2 až 5 m/s v bouřkách přechodně zesílí.

 

Neděle

V neděli by mělo být jasno až polojasno, během dne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 27 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

 

 

Pondělí

Na začátku příštího týdne by mělo být jasno až polojasno, během dne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty 25 až 29 °C. Mírný východní až jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s.

 

Výhled od úterý do čtvrtka

V dalších dnech bude podle meteorologů jasno až polojasno, během dne při zvětšené oblačnosti místy přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 17 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty 26 až 31 °C.

 

Podívejte se na předpověď počasí:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Obáváte se bouřky? Tak si dejte pozor, aby se vám nestalo to, co tomuhle studentovi!

Související témata:
mom TN.cz