Extrémní počasí

Bouřky v Itálii po dni klidu opět řádí: Celkem zabily už 17 lidí!

V Itálii je po řádění bouře už 17 mrtvých
Zdroj: Profimedia
Téma:

Po středečním uklidnění dnes nanovo vypukly v Itálii extrémní bouřky. O život přišli další čtyři lidé, nyní už se počet mrtvých zvýšil na 17.

V alpské oblasti Valle d'Aosta dnes spadl na auto strom, zemřeli v něm dva lidé. V Dolomitech zase zahynul muž, který se pokoušel opravit bouří poničenou střechu. Poslední hlášenou obětí je muž, který dnes v nemocnici podlehl svým zraněním. Na jehou auto spadl vyvrácený strom, uvedl italský web corriere.it.


Itálii stále drtí bouřky se silným větrem a přívalovými dešti. Po úterním řádění, kdy se počasí konečně uklidnilo, dnes opět zemi sužují extrémní bouřky. Počet obětí vzrostl na 17 a památkám v Benátkám, které jsou opět několik centimetrů pod vodou, hrozí trvalé poškození. Mnoho lodí zůstalo poničených - včetně té patřící rodině Silvia Berlusconiho.

 

 

 

 

Benátky byly metr pod vodou téměř celé úterý. Podle památkářů se příval slané vody musí projevit na stavu monumentlů, které byly hodiny zaplavené. Mohou podle nich způsobit významné škody, největší obavy panují o baziliku Svatého Marka. Píše o tom portál CNN.

 

"Za jediný den bazilika zestárka o 20 let a to jsem ještě optimista," prohlásil Carlo Alberto Tesserin, šéf komise, která se o svatostánek stará. Voda zatopila také desítky čtverečních metrů tisíc let starého mramorového chodníku a mozaikovou podlahu před bazilikou.

 

Přílivové vlny zaplavují město každý den, voda už ale nestoupá tak vysoko. Ve středu dosáhla asi 90 centimetrů nad hladinu moře. "Díky preventivním opatřením je město v pořádku. Je tak v pořádku, jak jen v těchto podmínkách může," uvedla guvernér regionu Luca Zaia.

 

S bouřkami a přívalovým deštěm se potýká především oblast severní Itálie. Většina tamních přístavů nefunguje, v letovisku Rapallo navíc bouřka vytrhla luxusní jachty z kotvisek. Některé z lodí se roztříštily, další vítr na moři obrátil. Z trosek je teď jakási hradba na pláži.

 

 

Bouřka zničila i jachtu rodiny bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho. Majitelem je jeho syn Pier Silvio. Loď jménem Suegno měří 37 metrů, její cena se odhaduje na pět až šest milionů eur (asi 130 až 155 milionů korun).

 

Počasí si v Itálii vyžádalo už 17 mrtvých. Mezi dalšími hlášenými oběťmi je muž, který za bouřky v Rimini prováděl kitesurfing. V jezeře Levico zase našli tělo rybáře, který do něj spadl, když chtěl zkontrolovat stav svého plavidla.


Podívejte se na archivní reportáž TV Nova:

epa TN.cz