prudký déšť

Česko zasáhly silné bouřky, na Třinecku blesk zapálil dům!

Bouřky
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com
Téma:

Většinu území Česka v sobotu odpoledne zasáhly silné bouřky, které místy doprovázelo i krupobití. Ve Vedryni na Třinecku dokonce zásah blesku zapálil rodinný dům. K večeru však začaly bouřky ustávat. V neděli se pak do Česka vrátí slunné počasí, teplota má vyšplhat až ke 27 °C.

Česko v uplynulých dnech trápily silné bouřky, ke kterým se místy přidávalo i krupobití a vzdušné víry. Mohla za to studená fronta, která k nám ve čtvrtek přišla ze západu. Výstraha před bouřkami platí i během soboty.

 

První bouřky se po poledni začaly tvořit v horských oblastech na Šumavě, v Krkonoších a Beskydech. Ve Vendryni na Třinecku likvidovali hasiči požár dřevěného rodinného domu, který zapálil úder blesku. Odpoledne pak kvůli situaci na jihu Čech byli meteorologové nuceni zpřísnit výstrahu.

 

Řádí bouřky i u vás? Pošlete nám fotky a videa na zpravy@nova.cz. Děkujeme!

GALERIE: Dům ve Vendryni zapálil blesk

1
/
4
Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje
Dům ve Vendryni zapálil blesk - 4


Pohled na radar (17:10):

 

Pro celý kraj vydali varování před velmi silnými bouřkami s přívalovými srážkami - a to s vysokým stupněm nebezpečí. Platí do 19:40. "Na Šumavě v okrese Prachatice se vyskytuje velmi silná bouřka doprovázená přívalovým deštěm, za hodinu v ní napršelo na stanici Lenora přes 50 mm srážek," upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) odpoledne. "V oblastech zasažených přívalovými srážkami lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů, podemletí komunikací apod.," dodal. 

 

Výstraha před silnými bouřkami se pak týkala všech krajů - a byla platná až do deváté hodiny večer. K večeru začaly bouřky ustávat.

 

S chladným počasím poté bude na několik dnů konec. Bouřky a dešťové přeháňky odezní a vystřídá je teplé a slunné počasí. Během neděle se rtuť na teploměru vyšplhá až ke 27 °C. Ochlazení přijde až začátkem pracovního týdne, kdy teploty oproti víkendu spadnou až o deset stupňů.

 

Čtvrteční krupobití na Kutnohorsku:

 

Předpověď počasí na následující dny

 

Neděle
Během noci už bude jasno, při zvětšené oblačnosti se však mohou místy vyskytnout přeháňky. K ránu mohou být ojediněle i mlhy. Stejně jako v sobotu, vystoupají teploty během dne na 23 až 27 °C. Povane mírný východní vítr 3 až 7 m/s.

 

 

Pondělí
V pondělí ráno bude ještě panovat teplé počasí. Na většině území bude oblačno až polojasno, místy déšť nebo přeháňky. Přes den se budou teploty pohybovat od 16 do 20 °C.

 

Úterý
Druhý pracovní den se do Česka vrátí studené počasí. Teploty po ránu spadnou až k 7 °C. Přes den pak budou v maximech dosahovat 16 až 20 °C. Bude oblačno, místy však už budou přeháňky.

 

 

Středa
Na většině území Česka se během dne vyskytne déšť nebo přeháňky. Teploty se přes den budou pohybovat okolo 16 °C. Podobné počasí vydrží na našem území i v následujících dnech.

jva TN.cz