Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

změny ve vládě

Brabec končí jako vicepremiér. Nahradí ho Schillerová a Havlíček

Menšinová vláda ANO a ČSSD pod vedením Andreje Babiše (ANO) bude mít od úterý tři vicepremiéry. Dosavadního místopředsedu kabinetu Richarda Brabce (ANO) na pozici vystřídají ministryně financí Alena Schillerová a nový šéf resortu průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba za ANO). Jejich jmenování k 30. dubnu již podepsal prezident Miloš Zeman.

Havlíček ČTK potvrdil, že bude místopředsedou vlády pro hospodářství. Schillerová má mít na starosti ekonomiku a finance. Včetně ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) tak bude mít menšinový kabinet nově tři vicepremiéry.

 

Rozhodnutí Babiš vysvětlil potřebou reagovat na změny ve struktuře hospodářství. "Musíme popsat závislost na jednotlivých oborech a řešit problémy pracovní síly," řekl Babiš Hospodářským novinám.

 

Mluvčí ANO Vladimír Vořechovský ČTK řekl, že Babiš změnu s dosavadním místopředsedou vlády Brabcem, který nyní doprovází prezidenta Zemana v Číně, předem probral.

 

 

Zeman v úterý vedle Havlíčka jmenuje i novou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, která má nahradit Jana Kněžínka, a nástupce ministra dopravy Dana Ťoka Vladimíra Kremlíka. Změny budou pouze na pozicích spadajících ve vládě pod kontrolu ANO, ČSSD výměnu svých ministrů podle Hamáčka neplánuje.
 

 

Jmenování Schillerové a Havlíčka vicepremiéry už podepsal i prezident Miloš Zeman. Oba do funkce nastoupí 30. dubna.
 

Zpráva o změnách ve vedení vlády přišla den poté, co portál Neovlivni.cz uvedl, že má Andrej Babiš vybranou náhradu i za sebe přímo do čela vlády. Měla by jí být současná ministryně financí Alena Schillerová.

 

ČTK