Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Růst cen

Brambory rekordně zdražily, víc jsme dali i za pivo a elektřinu

Spotřebitelské ceny v květnu meziročně zrychlily růst na 2,9 procenta z dubnových 2,8 procenta. Zdražilo zejména bydlení a některé potraviny, například brambory. Naopak levnější byly proti loňskému květnu oděvy a poštovní a telekomunikační služby. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali zpomalení meziroční inflace na 2,6 procenta.

Proti dubnu spotřebitelské ceny vzrostly o 0,7 procenta. Ovlivnily to zejména vyšší ceny potravin a nealkoholických nápojů. Ceny potravin byly proti loňskému květnu vyšší o 2,8 procenta. Cena brambor stoupla o 88,4 procenta, piva o 7,2 procenta a masa o 2,2 procenta.

 

Na meziročním zvyšování cenové hladiny se podepsalo i bydlení, kde zdražilo o 3,3 procenta nájemné, o 2,6 procenta vodné a stočné a o 12,5 procenta elektřina. Meziročně dražší bylo také pojištění, finanční služby, alkohol, tabák a stravovací a ubytovací služby. Naproti tomu oděvy meziročně zlevnily o 3,1 procenta a ceny za poštu a telekomunikace o 1,3 procenta.

 

Podle ekonoma Lukáš Kovandy překonala míra inflace očekávání trhu. "Za rychlejším než předpokládaným vzestupem cenové hladiny stojí zejména silnější tlak na růst cen potravin, hlavně zeleniny. Brambory meziročně přidávají více než 88 procent a jsou nejdražší v historii ČR. Zdražuje také třeba cibule nebo zelí. Důvodem je slabá loňská úroda způsobená nevídaně suchým a teplým počasím," prozradil Kovanda.

 

Špatná loňská úroda je jedním z důvodů, proč zdražuje také pivo. "Pivovary zdražují kvůli vyšší ceně ječmene, kterou rovněž způsobuje loňska celoevropsky slabá úroda, ale také z důvodu růstu cen energií v čele s elektřinou a kvůli růstu mezd. Ty pochopitelně rostou i pracovníkům v pivovarnictví," vysvětluje Kovanda.

 

Češi se podle něj musí připravit v příštích letech na další růst cen elektřiny, a to v průměru zhruba o 10 % ročně. "Důvodem je přechod na environmentálně šetrnější, ale také dražší, zdroje energie, který pod taktovkou EU probíhá zejména v Německu, s nímž je český energetický trh silně propojený," dodal ekonom.

 

 

 

V meziměsíčním srovnání stouply ceny potravin a nealkoholických nápojů o 6,2 procenta, což ovlivnila zejména dražší zelenina. Cena brambor proti dubnu vzrostla o 11,1 procenta na 26,19 koruny za kilogram, uvedl ČSÚ. Dráže spotřebitelé kupovali i maso, ovoce, sýry a tvaroh. Proti dubnu byly vyšší i ceny za bydlení a za pohonné hmoty. Zlevnily například dovolené s komplexními službami a oděvy.

 

Podle ekonoma Štěpána Křečka se ale bramborová krize blíží ke konci. "Do obchodů se postupně dostávají rané brambory, které utlumí skokový nárůst v cenách. Ukazuje se, že české zemědělství není dostatečně připraveno na problémy způsobené suchem," varuje Křeček.

vbo tn.cz / ČTK