spiknutí

Bratr jordánského krále je v domácím vězení, kul pikle. Další lidé zatčeni

Rámař leští podobenku krále Abdalláha II., který tvrdě zasáhl proti údajnému spiknutí
Zdroj: Profimedia
Rámař leští podobenku krále Abdalláha II., který tvrdě zasáhl proti údajnému spiknutí
michora
Zdeněk Michora
5.4. 2021 5:14
Téma:

Kritizovat krále se nevyplácí, i když je to sourozenec. Nevlastní bratr jordánského krále Abdalláha II. a někdejší korunní princ Hamzá bin Husajn byl uvržen do domácího vězení. Několik lidí z jeho okolí policie zatkla a jsou podezřelí ze spiknutí.

Jordánští představitelé v neděli uvedli, že zmařili “zákeřné spiknutí“, které mělo za cíl destabilizovat království a bylo podporované z ciziny, informují zahraniční média.

 

Princ se hájí tím, že jen kritizoval korupci a nekompetentnost vládnoucí vrstvy. Tak získával na popularitě, se současnými poměry v království, včetně rostoucí moci zpravodajské služby, není spokojeno čím dál víc lidí.

 

 

Hamzá navíc v poslední době navázal styky s mocnými kmenovými vůdci, což si zřejmě král vyložil jako nebezpečnou hrozbu.

 

Aktivity prince a dalších údajných spiklenců sledovala delší dobu tajná služba. Zatýkání začalo o víkendu a zasáhlo do nejvyšších politických kruhů. Samotného Hamzá bin Husajna navštívil náčelník generálního štábu a oznámil mu, že nesmí vycházet ven a s nikým se stýkat. Rovněž mu bylo přerušeno telefonické a internetové spojení se světem. Než mu odpojili i satelitní telefon, stačil princ některým médiím poslat videonahrávku s informacemi o své situaci.

 

 

Nejvyšší jordánští představitelé ubezpečují, že vyšetřování celé věci bude korektní a transparentní. Stabilita a bezpečnost království je podle nich nadevše.

 

S podporou krále Abdalláha II. přispěchaly Spojené státy, pro něž je Jordánsko klíčovým spojencem na Blízkém východě. Stejně tak učinily Libanon, Saúdská Arábie či Egypt.

 

 

Hamzá bin Husajn je stejně jako Abdalláh II. synem zesnulého, avšak stále velmi populárního, krále Husajna, matkou mu byla králova čtvrtá manželka. Abdalláh nastoupil na trůn v roce 1999 a vzápětí jmenoval nevlastního bratra korunním princem, což však po pěti letech zrušil.

 

TN.cz