neshody vlády

Brexit může stále selhat, tyto možnosti jsou na stole

Téma:

Britská premiérka Mayová kritizovala politiky, kteří volají po dalším referendu a žádají setrvání Velké Británie v Evropské unii. Jde o reakci na bývalého předsedu vlády, podle něhož je tento scénář stále na stole. A to v případě, že další možnosti selžou.

Chaos kolem brexitu přerůstá Britům přes hlavu. Přestože se březnový termín odchodu Velké Británie z Evropské unie blíží, jeho konečná podoba zůstává ve hvězdách. Scénáře mohou být následující.

 

Dohoda o brexitu

Zatímco současná podoba rozvodové dohody Brusel těší, britský parlament se na ní neshodne. V očekávání fiaska se tak britská premiérka tento týden rozhodla hlasování v dolní komoře odložit. Podle britských médií by další termín hlasování měl být v lednu.

 

Irská pojistka

Jablkem sváru, které by mohlo hlasování v britském parlamentu zkomplikovat, je teď takzvaná irská pojistka. Ta má Severní Irsko udržet v celní unii. Na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem by totiž za určitých podmínek mohla v době pobrexitové vzniknout celní hranice.

 

 

Tuto variantu ale odmítají hlavně severoirští unionisté, na jejichž deseti parlamentních hlasech stojí vláda Mayové. EU dohodu měnit nehodlá. Dodává ale, že irskou pojistku bere jako záložní plán, na který vůbec nemusí dojít.

 

Druhé referendum o brexitu

Řada britských politiků považuje brexitovou dohodu za mrtvou a zvažuje další varianty, včetně druhého referenda. Britská premiérka Mayová ale druhé referendum odmítá a říká, že Britové svůj názor jasně vyslovili v referendu roku 2016, kdy pro brexit hlasovalo 51 celých 9 desetin procenta voličů.

 

 

Tvrdý brexit

Pokud britský parlament dohodu o rozvodu s unií nepodpoří, zemi pravděpodobně čeká tvrdý brexit. Dopady - hlavně ty ekonomické - by pak obě strany pocítily naplno.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
Darja Stomatová / klma tn.cz / TV Nova