Obchodní sdělení
Toto je obchodní sdělení. Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah.

Brikety jsou skvělou volbou pro domácí vytápění. Proč?

Futurino
Zdroj: {Allmy} / Shutterstock.com
Téma:

Topné palivo bylo vždy nepostradatelnou potřebou člověka.

Lidé z celého světa, ať už z rozvinutých zemí nebo ze zemí třetího světa, potřebují palivo pro každodenní život. Při přípravě našich základních potřeb, jako je jídlo a čistá voda, prostě vždy potřebujeme palivo.

Pro naši energetickou potřebu se obvykle spoléháme na elektřinu a fosilní paliva (jako zkapalněný ropný plyn a petrolej). Některé národnosti používají palivové dřevo a dřevěné uhlí. Existují však i jiné zdroje, které mají více výhod než tyto konvenční zdroje. Jedním z takových paliv je briketa.

Co jsou brikety?

Dřevěné brikety jsou hořlavé bloky hmoty používané jako palivo. Jsou vyrobeny z extrudovaných nebo stlačených drcených hořlavých materiálů. Pro udržení materiálů pohromadě může být nutné pojivo jako je škrob, i když někdy může být dostatečný pouze tlak. Mezi běžné materiály používané jako brikety patří jemné uhlí, minerální uhlí, piliny, plevy z rýže, arašídy a jiné plodiny, rašelina a jakékoli materiály z biomasy.

Proč je tedy lepší místo palivového dřeva, dřevěného uhlí nebo elektřiny používat brikety? Jaké jsou jejich výhody oproti nim?

Jaké jsou výhody vytápění briketami?

Jsou koncentrované
Vzhledem k tomu, že brikety jsou vyráběny ze stlačování hořlavých materiálů, jsou hustší, tvrdší a kompaktnější. Mají vysokou specifickou hustotu (1 200 kg / m3) a objemovou hustotu (800 kg / m3) ve srovnání s 60 až 180 kg / m3 sypké biomasy. Nabízejí tedy koncentrovanější formu energie než palivové dřevo nebo dřevěné uhlí.

Jsou efektivní
Spolu s kompaktností briket dochází ke zvýšení výhřevnosti. Brikety mohou relativně produkovat intenzivnější teplo než jiné palivo. Mají vyšší praktickou tepelnou hodnotu a mnohem nižší obsah popela (2–10 % ve srovnání s 20–40 % v uhlí). Ve skutečnosti jsou o 40 % účinnější, jsou také teplejší a mají delší životnost než palivové dřevo. Tuto vyšší účinnost lze připsat jejich nízké vlhkosti a hustotě.

Žádný dým
Jedná se o jedinečnou vlastnost briket. Při jejich použití nevznikají žádné kouře, saze ani uhlíkové usazeniny. V závislosti na základním materiálu neprodukují žádný, nebo jen malý popílek. Brikety dále nevypouštějí plyny ani žádné toxické chemikálie, jako je síra.

Lehce dostupné a snadno uskladnitelné
Biomasa je hlavní složkou při výrobě briket. Odkud tedy získáváme tuto biomasu? Rozhlédněte se kolem sebe – všude je spousta materiálů z biomasy. Velikost a tvar briket umožňuje jejich snadné skladování. Můžeme je snadno nashromáždit na několik hromádek díky jejich tvarům, jako jsou kubické, sférické, válcové nebo obdélníkové bloky. Jsou také jednoduché na manipulaci a jsou baleny do pytlů. Samozřejmě je třeba je skladovat na suchém místě, takové vlhké zahradní altánky nejsou nejlepší volbou pro jejich skladování.

Snadno se přepravují
Zhutněním odpadu z biomasy na brikety se objem sníží až desetkrát, což usnadňuje jeho skladování a přepravu více než ostatní sypký odpad z biomasy. Vzhledem k jejich tvaru, velikosti a hustotě jsou brikety vynikající pro přepravu na dlouhé vzdálenosti. Stejně tak náklady na nakládku a vykládku jsou mnohem menší než u ostatních palic.

Jsou levnější
Vzhledem k tomu, že brikety lze vyrábět z rostlin a živočišných odpadů na domácím trhu, jejich výroba je levnější, a proto se prodávají za nižší ceny. Brikety využívají organické materiály, které jsou běžné a obnovitelné. Proto je zajištěna udržitelnost takového zdroje paliva. Pokud chcete sehnat brikety ještě levněji, sledujte akční letáky.

Pokud si tedy chcete udržet to nejlepší (a také jedno z nejlevnějších) teplo domova, jsou brikety tou nejlepší volbou.

Související témata:
Komerční článek