Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

první na světě

Nový rekord: Muž za 209 dní sám převesloval Pacifik! VIDEO

Zdroj: YouTube.com

Třiapadesátiletý Brit John Beeden se stal prvním člověkem, který sám dovesloval ze Severní Ameriky do Austrálie. Vesloval v průměru 15 hodin denně.

John Beeden se rozhodl pokořit Pacifik, a tak 1. června vyplul ze San Franciska. Na plavbu se vydal sám. Za 209 dní dorazil do australského přístavního města Cairns. “Neuvědomoval jsem si, jak to bude těžké,“ přiznal Brit australským médiím hned poté, co dorazil do cílové stanice.


Přesto chtěl ale Pacifik převeslovat rychleji. Jeho původní plán byl 202 dní. Zpomalilo ho špatné počasí, které ho potkalo. Během své plavby překonal 6 100 námořních mil (11 297 kilometrů).

 


Tato výprava ale nebyla jeho jediná. Už má za sebou cestu přes Atlantský oceán. “Být prvním člověkem, který něco takového dokázal je ohromné. Ještě si to ani neuvědomuji,“ řekl australským médiím. K pokoření Pacifiku mu nepřispěly jen předešlé zkušenosti, ale také podpora rodiny a dlouhé hodiny strávené sportováním.


Beeden ale není jediný, kterého zaujal nápad pokořit Pacifik. V roce 1983 se o první samostatné veslování přes Tichý oceán pokusil Peter Bird. Po 294 dnech ho muselo zachránit námořnictvo. První dvojici, která úspěšně veslovala přes Tichý oceán, tvořil John Fairfax se Sylvií Cookovou.

iva TN.cz