preventivní vyšetření

Británie v šoku: Chyba v pozvánce na mamograf stála život 270 žen!

Žena na vyšetření
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Chyba v počítačovém programu si v minulých letech ve Velké Británii vyžádala životy stovek žen. Těm totiž systém nerozeslal pozvánku k preventivnímu vyšetření na mamografu a ony následně zemřely na rakovinu prsu. V britském parlamentu to ve středu oznámil ministr zdravotnictví Jeremy Hunt.

Od roku 2009 neobdrželo pozvání na preventivní prohlídku kvůli rakovině prsu celkem 450 tisíc žen. "Je pravděpodobné, že v této skupině budou lidé, kteří by dnes byli naživu, kdyby se to nestalo," uvedl Hunt v parlamentu. Podle jeho odhadů měla chyba stát život 130 až 270 žen.

 

Za neodesláním pozvánek stojí chyba v počítačovém algoritmu systému ministerstva zdravotnictví. Ta v programu vznikla už v roce 2009, ale pracovníci ministerstva ji odhalili až letos v lednu. Půl milionu žen mezi 68 a 71 lety tak na pozvání čekalo marně.

 

Ministr zdravotnictví se za chybu v parlamentu omluvil. Jeho resort pak ženám, kterých se chyba týkala, pošle omluvný dopis i s pozvánkou na preventivní vyšetření. Dotčené ženy se také mohou na mamograf objednat do půl roku i bez doporučení lékaře.

 

 

Ženy mezi 50 a 70 lety jsou ve Velké Británii na preventivní vyšetření zvány automaticky každé tři roky. Britská Národní zdravotní služba se na ženy v tomto věku speciálně zaměřuje, protože výskyt nádorů prsu se s věkem zvyšuje.
 

jva TN.cz