brexit

Británii dochází čas na odchod z EU s dohodou. Jednání dál pokračují

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
Aktualizováno 14:04
7.12. 2020 13:43
Téma:

Už jen 24 dní zbývá Evropské unii, aby vyjednala s Velkou Británií dohodu o brexitu. Zástupci obou stran za sebou mají intenzivní dvoudenní vyjednávání. Podle BBC bylo uzavření dohody na spadnutí, proti se ale postavil britský premiér Boris Johnson.

Už před více než čtyřmi lety si Britové odhlasovali odchod z Evropské unie. Jak bude vypadat spolupráce mezi oběma stranami, ale doteď není jasné. Nová podoba partnerství má přitom odstartovat už příští měsíc.

 

Zásadní neshody panují v několika stěžejních bodech. Patří mezi ně například rybolov, spravedlivá obchodní soutěž nebo způsob, jakým se budou pravidla nastavená v dohodě vymáhat.

 

"Pracujeme velmi tvrdě na tom, abychom dohodu uzavřeli. Uvidíme, co dnešní vyjednávání přinesou," pronesl britský vyjednavač David Frost.

 

Víkend plný schůzek mezi britskou a evropskou stranou ale žádný jasný výsledek nepřinesl. Jednání pokračují i v pondělí, a to od brzkého rána. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Layenová si má večer telefonovat s britským premiérem Johsonem. Naposledy spolu hovořili v sobotu.

 

 

"Přesto, že si uvědomujeme, jak závažné jsou naše rozdíly, dohodli jsme se, že by naše vyjednávací týmy měly vyvinout další úsilí, aby posoudily, zda je možné je vyřešit," prohlásila von der Leyenová.

 

Podle britské obchodní komory nejsou obchodníci připraveni na možnost odchodu bez dohody, který může už za pár týdnů nastat. Oběma stranám jde teď opravdu o všechno.

 

Dohoda musí být ujednaná během několika dnů, jinak se nestihne dokument schválit v parlamentech. Není vyloučené, že se brexitem bude zabývat i Evropská rada. Lídři sedmadvacítky usednou k jednacímu stolu ve čtvrtek.

Kateřina Sejková TN.cz