tlaková níže

Británii zasáhla cyklóna, vítr dosáhl síly vichřice. Blíží se i k Česku!

Počasí v Británii
Zdroj: Profimedia
Vlny z moře zaplavily silnici
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 8:45
14.1. 2020 7:48
Téma:

K Britským ostrovům dorazila cyklóna Brendan, která ochromila dopravu a přinesla vydatné srážky. Tisíce lidí jsou bez proudu. V některých oblastech hrozí lokální záplavy, vítr může dosáhnout až 100 km/h. Cyklóna se přiblíží také k České republice, kam přinese studenou frontu. Čeká nás větší oblačnost a déšť.

Podle portálu Sever Weather Europe cyklóna Brendan v pondělí udeřila na irské pobřeží s větrem o rychlosti až 140 km/h. Podobně na tom byla i Skotská vysočina, kde vítr dosáhl až 200 km/h.

 

Nepříznivé počasí komplikovalo také dopravu a způsobilo několik nehod. Nevyjely ani některé vlaky a letiště rušily lety. Bez proudu jsou tisíce lidí a jejich počet se ještě může zvýšit, uvedl deník Dailymail.

 

A počasí se nemá zlepšit ani v úterý. Meteorologové varují před dalšími bouřkami se silným deštěm. Nejhůře na tom bude jihovýchod a jih Anglie. Vydatný déšť může způsobit také lokální záplavy.

 

"Hluboká tlaková níže přináší nad Velkou Británii čerstvý až silný vítr o rychlosti v nárazech až na 100 km/h a srážky, které jsou na severu sněhové a hrozí tvorba sněhových jazyků," vysvětlila Dagmar Honsová z Meteopressu.

 

 

Tlaková níže se bude dále posouvat a dorazí také ke Skandinávii. Vliv však bude mít i na počasí v Česku. "Její posun do střední Evropy blokuje mohutná tlaková výše nad jihovýchodní Evropou. U nás počasí ovlivní pouze svým okrajem slabá studená fronta, která je s ní spojená a přejde přes naše území v noci na čtvrtek," doplnila Honsová.

 

Připravit se musíme na větší oblačnost a také déšť. Teploty vydrží nad nulou, ochladí se jen o pár stupňů. Ve čtvrtek nás čekají teploty mezi 5 až 9 °C, v noci mohou klesnout na -3 °C. Na předpověď počasí do konce týdne se podívejte zde

 

Na silnici v Irsku přistála trampolína, kterou přinesl vítr: 

TN.cz