Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.4. 2018 17:48
klíčový důkaz?

Britské odhalení: Ruští špioni psali v den otravy Skripala do Moskvy!

Sergej Skripal
Zdroj: Profimedia

Britové přišli s dalším důkazem, který v případu otravy bývalého agenta ukazuje na Rusko. Analytici totiž zachytili tajnou zprávu dvojice ruských agentů, kteří v den otravy Sergeje Skripala poslali do Moskvy dvě zprávy - "balíček byl doručen" a "úspěšný odchod".

Do Ruska byly vzkazy odeslané z místa nedaleko syrského Damašku. První zpráva měla podle webu Express.co informovat Moskvu o doručení nespecifikovaného balíčku. Druhá zase obsahovala zmínku o úspěšném odchodu.

 

Tajemné poselství zachytili 4. března analytici Královského letectva (RAF) na kyperské základně. Britům nejdříve nedávalo smysl a byla smazána. Po provalení otravy bývalého ruského špiona si však jeden z letových poručíků na zprávu vzpomněl a předal ji do vládního úřadu pro komunikaci v Cheltenhamu.

 

Zpráva podle Britů spolu s dalšími důkazy ukazuje na ruské zapojení v celém pokusu o vraždu. Britská premiérka Theresa Mayová se tak na základě toho rozhodla v polovině března vyhostit 23 ruských diplomatů. K Británii se následně přidaly i další země včetně Česka.

 

 

Bývalého dvojitého agenta otrávili na začátku března i s jeho dcerou. Vyšetřovatelé se domnívají, že byli vystaveni vojenské látce Novičok, kterou v 70. letech vyvinul Sovětský svaz. Stav zraněného Skripala se zlepšuje, podle lékařů už není v kritickém stavu. Dcera Julija je už v nemocnici plně při vědomí.

jva TN.cz