Volby na 4 měsíce

Britové se chystají na eurovolby. Zastánci brexitu hrozí blokací

Brexit - lidé
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Velká Británie podle nejnovější dohody může v EU zůstat až do konce října. To znamená, že se bude muset zúčastnit voleb do Evropského parlamentu. Panují obavy, že britští europoslanci ovlivní volbu předsedy Evropské komise i evropskou legislativu.

Velká Británie se začala připravovat na eurovolby. Zhruba šest týdnů před nimi zahájil předvolební kampaň své nové Strany pro brexit europoslanec Nigel Farage. Bývalý předseda protiunijní Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) byl přitom před referendem v roce 2016 jedním z největších zastánců brexitu.

 

"Tato strana tu není jen proto, aby bojovala v evropských volbách. Tato strana tu není jen proto, aby vyjádřila náš hněv - 23. květen je prvním krokem Strany pro brexit. Změníme politiku nadobro," uvedl Farage. Britský parlament podle něj zcela ztratil kontakt se zemí a britským lidem.

 

Na setrvání Británie se musí připravit také samotná Evropská unie. Pokud se Britové opravdu zúčastní voleb do Evropského parlamentu, jejich europoslanci budou své mandáty vykonávat až čtyři měsíce. Poté by je měli vystřídat náhradníci zvolení v členských státech, které odchodem Britů získají křesla navíc. Česka se to netýká.

 

Po čtyři měsíce ale budou britští zástupci součástí Europarlamentu, a budou tak moci rozhodovat o evropské legislativě. Někteří europoslanci se také obávají, že Britové ovlivní volbu předsedy Evropské komise. Současní komisaři končí také posledního října.

 

 

Může se tak stát, že vedení nového Evropského parlamentu a Evropské komise budou vybírat různí europoslanci. Zatímco komisaři fungují až do podzimu, nový Europarlament bude poprvé zasedat už začátkem července.

 

Britská premiérka Theresa Mayová ale na posledním summitu v Bruselu slíbila, že britští europoslanci nebudou svého mandátu zneužívat. Několik zastánců brexitu totiž už dříve hrozilo, že v Europarlamentu budou blokovat schvalování návrhů. Informoval o tom portál BBC.

epa tn.cz / ČTK