strana borise johnsona

Britské volby vyhráli konzervativci! Překvapili absolutní většinou

Šimon Felenda
Šimon Felenda, Kateřina Vodvářková
Aktualizováno 8:25
13.12. 2019 6:22
Téma:

Volby ve Velké Británii vyhráli konzervativci v čele se současným premiérem Borisem Johnsonem a získali v parlamentu nadpoloviční většinu. Opoziční labouristé naopak utrpěli nejhorší porážku v historii strany.

Prozatím bylo rozděleno 647 mandátů z 650. Konzervativci získali 362 z nich, oproti minulým volbám si tak polepšili o 47 křesel. Zároveň získali nadpoloviční většinu. Premiér Boris Johnson zůstane v čele britské vlády. A tak je další postup v řešení brexitu jasný - hlasování v dolní komoře parlamentu o dohodě, kterou šéf konzervativců vyjednal s Evropskou unií.

 

A zatímco vládní strana slaví, šéf opozice Jeremy Corbyn označil výsledky za historickou porážku své strany a dodal, že labouristy už k dalším volbám nepovede. O dalším postupu strany budou její zástupci prý už brzy jednat.

 

Britové volili nový parlament už potřetí během uplynulých pěti let. Hlasování se kromě určení směru brexitu a faktu, že jde o první prosincové volby po téměř sto letech, zapsalo do historie i něčím prozaičtějším.


Podívejte se na záznam živého vstupu reportérky TV Nova z Velké Británie:

 

K volbám chodili Britové ve velkém se psy na vodítku. K urnám tak dorazila Phoebe, Pinto, Doughie, Rhubarb a stovky dalších čtyřnohých chlupáčů, jejichž fotky od rána zaplavily internet. A pozadu tak nezůstal ani premiér Boris Johnson, který na pomoc s hlasováním vzal svého psa Dilyna.


 

K hlasování vybízely Brity i známé osobnosti. "Tohle je vaše země. Chcete se podílet na tom, jak bude vedena? Pak musíte volit. (...) A máte jeden hlas. Stejně jako Jeremy Corbyn. Stejně jako Boris Johnson. Stejně jako já," vybízely britské celebrity ve videu, které na twitteru zveřejnila skupina Pink Floyd.

 

Na videu nechybí kytarista a zpěvák Pink Floyd David Gilmour, ale ani herci Olivia Colmanová, Hugh Grant či Martin Freeman a zpěvačka Emeli Sandé.

 

 

Hlavním úkolem pro vítěze voleb bude vypořádat se s tím, co britskou společnost rozděluje nejvíc - s brexitem. Mimo to byla také tématem voleb zdravotní péče a bezpečnost.

 

Podívejte se na anketu mezi Brity, co říkají na brexit a koho budou volit:

 

Volební místnosti se v Británii otevřely v osm hodin ráno, o hlasování byl velký zájem. Leckde se tvořily dlouhé fronty.

epa, rod, sei TN.cz