Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Velká Británie

Britská premiérka Mayová oznámila rezignaci! Odešla s pláčem

Britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že končí ve své funkci. Vzdává se rovněž postu předsedkyně konzervativců. Oznámila to po páteční schůzce se šéfem parlamentního výboru konzervativních poslanců Grahamem Bradym. V čele strany skončí 7. června, premiérkou zůstane až do chvíle, než si její strana zvolí nového vůdce.

"Od chvíle, kdy jsem poprvé prošla dveřmi jako premiérka, jsem se snažila, aby se Spojené království stalo zemí, která tu je nejen pro privilegované lidi, ale pro všechny, a která ctí výsledky referenda," prohlásila Mayová při své rezignaci.

 

"Udělala jsem vše, co bylo v mých silách, abych dotáhla brexit až do konce. Pokusila jsem se o to třikrát," dodala. Ve všech případech však selhala, proto se rozhodla vzdát funkce britské premiérky.

 

Mayová vyjádřila lítost, že se jí nepodařilo završit proces odchodu Británie z Evropské unie. Vyslovila přitom naději, že její nástupce bude o realizaci brexitu usilovat ještě důrazněji.

 

Na konci proslovu se jí zlomil hlas a zakončila ho v slzách. "Nedělám to se zlým úmyslem, ale naopak s obrovskou vděčností za to, že jsem mohla sloužit zemi, kterou miluji," řekla.

 

Podívejte se na konec rezignačního projevu Mayové, při kterém se jí zlomil hlas:

 

Oznámila, že 7. června oficiálně skončí jako šéfka konzervativců. V čele vlády zůstane, dokud si její strana nenajde nového vůdce. Mezi kandidáty na post v čele Konzervativní strany je třeba bývalý šéf britské diplomacie a jeden z nejvýraznějších stoupenců brexitu Boris Johnson nebo Andrea Leadsomová, která za kabinet vytvářela agendu dolní komory parlamentu a která ve středu z této funkce odešla.

 

 

Konzervativci utrpěli začátkem měsíce těžké ztráty v místních volbách v Anglii a v Severním Irsku a drtivou porážku jim předpovídají i průzkumy před volbami do Evropského parlamentu, které se v Británii konaly ve čtvrtek.

sei tn.cz / ČTK