Koncesionářské poplatky

Britský premiér chce zaříznout BBC, kolos může přijít o desítky miliard!

Šimon Felenda
Šimon Felenda
Publikováno 18. 2. 2020
Téma:

Britský premiér Boris Johnson plánuje zrušení koncesionářských poplatků pro tamní veřejnoprávní televizi BBC. Jejich neplacení je v současnosti trestné a za sledování takzvaně načerno mohou Britové skončit ve vězení.

Zrušením poplatků by BBC přišla až o 85 miliard korun za rok a musela by omezit nebo zrušit vysílání desítek rádií a televizních kanálů.

 

Operace Útok – těmito slovy nazývá Boris Johnson plán na zrušení koncesionářských poplatků pro britskou BBC. Společně se svým poradcem Dominicem Cummingsem tak přišli s návrhem, kvůli kterému může nejstarší veřejnoprávní televize na světě přijít o miliardy korun každý rok.

 

"Vláda se domnívá, že je správné znovu prozkoumat, jestli jsou trestní sankce za neplacení licenčních poplatků z televizního vysílání přiměřené. Stále přetrvávají obavy, že trestní sankce je nefér a přehnané."

 

Na poplatcích je BBC do značné míry závislá. Jejich zrušení Johnsonova vláda navrhuje podle návrhu reforem na rok 2027. Johnson argumentuje tím, že britská veřejnoprávní televize vyrábí řadu komerčně úspěšných pořadů, jimiž se podle premiéra vymyká původnímu účelu veřejnoprávního vysílání. Měla by tak fungovat na stejném principu jako komerční televize.

 

 

BBC například ve Velké Británii přebrala celosvětově úspěšnou kulinářskou show MasterChef, kterou vysílají televize v šedesáti zemích světa.

 

Zatímco někteří politici s Johnsonovým návrhem nesmiřitelně nesouhlasí, pro zrušení poplatků se vyjádřily i některé tváře BBC. Mezi nimi i bývalý fotbalista a nyní moderátor BBC Sport Gary Lineker.

 

Dvacet šest milionů britských domácností platí veřejnoprávnímu vysílání každý rok v přepočtu čtyři tisíce šest set korun. V roce 2018 skončilo kvůli obcházení licenčních poplatků pět lidí ve vězení.

pez TN.cz