krize kolem odchodu

Odložení tvrdého brexitu a žádné předčasné volby, Johnson dostal další ránu

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 5. 9. 2019 20:23
4.9. 2019 21:00
Téma:

Britští poslanci ve středu večer schválili zákon, který má zabránit odchodu země z Evropské unie bez dohody. Premiér Boris Johnson proto požádal o schválení předčasných voleb, které by proběhly 15. října. Pro Johnsonův návrh hlasovalo 298 členů Dolní sněmovny britského parlamentu. Pro schválení přitom bylo třeba více než 400 hlasů, Johnson tak narazil hned dvakrát během krátké doby.

Johnson pohrozil vyhlášením předčasných voleb už dříve. Ve středu večer řekl i přesný termín - úterý 15. října. K hlasování o jeho návrhu se nakonec poslanci dostali krátce po půl jedenácté večer našeho času. Pro předčasné volby hlasovalo 298 poslanců, proti jich bylo 56. Pro schválení bylo potřeba 434 hlasů.

 

Pro zákon odmítající takzvaný tvrdý brexit hlasovali krátce předtím i rebelující vládní poslanci, podle BBC prošel 327 hlasy ku 299. Dokument ukládá premiérovi Borisi Johnsonovi, aby v případě, že se dohody s EU nepodaří dosáhnout, požádal o odložení termínu odchodu Velké Británie z EU. Ten je aktuálně stanovený na 31. října.

 

Jak upozorňuje CNN, normu odmítající "tvrdý brexit" teď ještě musí posoudit Sněmovna lordů. Její pravomoci jsou omezené - nemůže sice zákon odmítnout, ale může zvolit zdržovací taktiku a vznést celou řadu pozměňovacích návrhů. Těch už je prý připravená téměř stovka.

 

 

Čas je přitom velmi důležitým faktorem - od příštího týdne bude totiž jednání britského parlamentu přerušeno na dlouhých pět týdnů. 

 

Připomeňte si poslední vývoj kolem brexitu v reportáži TV Nova:

TN.cz