odstíny bolesti

Brní vás prsty na rukou? Můžete skončit i v invalidním důchodu

Bolest prstů
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Dlouhé hodiny u počítače se mohou šeredně podepsat na vašem zdraví. Hrozí srdeční a cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka či problémy s pohybovým aparátem. Jednou z nejčastějších nemocí z povolání je syndrom karpálního tunelu.

Přibližně 30 tisíc Čechů každoročně trpí syndromem karpálního tunelu. Je způsoben útlakem nervu a jeho následným nedokrvením pod zápěstním vazem. Vzniká na základě genetických předpokladů, po úrazu zápěstí, po zánětech, při hormonálních změnách během těhotenství či menopauze nebo dlouhodobým přetěžováním ruky při práci s počítačem. U žen se vyskytuje asi 3krát častěji než u mužů.

 

Jinak poměrně bezpečná kancelářská práce je pro vznik syndrom karpálního tunelu jako dělaná. Při manipulaci s myší a klávesnicí dochází k jednostrannému přetěžování jedné ruky a mnohdy i jednoho nebo dvou prstů. Nejvíce problémů způsobují klasické rovné klávesnice. Jejich uživatelé totiž píší ve fyziologicky nevhodné poloze zápěstí, což přispívá k většímu namáhání šlach i nervů. Vhodnější jsou klávesnice lomené a vertikálně zvlněné.

 

Syndrom karpálního tunelu může mít i fatální důsledky. Zaměstnanci dokonce někdy musí zaměstnání zcela opustit a odejít do předčasného invalidního důchodu nebo mají omezení k výkonu práce zatěžujícího horní končetiny.

 

Trápí i vás nějaké zdravotní problémy? Přinesla vám bolest do života komplikace? Podělte se o svůj příběh! Napište nám na zpravy@nova.cz nebo na náš facebook!

 

 

Příznaky jsou převážně senzitivní povahy. Pacienti si stěžují na mravenčení, brnění či pálení prstů, které zesiluje po předchozím zatížení ruky. V noci mohou tyto obtíže člověka budit ze spaní, a to i několikrát za noc. Méně častým příznakem je bolest v zápěstí. Ruka postupně ztrácí svou sílu, svaly ochabují a nelze užívat jemnou motoriku – například při zapínání knoflíků, sbírání drobných předmětů či otevírání kulatých uzávěrů lahví. V chronickém stavu dochází ke ztrátě citlivosti v prstech a úbytku svalů v dlani.

 

Léčba probíhá konzervativní nebo chirurgickou cestou. V prvním případě jde o klidový režim a omezení zátěže, během činnosti se doporučuje ruku procvičovat a užívat vitamin B12. Podávají se i injekce kortikoidů do zápěstí a ruka se fixuje dlahou. Při prvních známkách bolesti je možné zvolit léčbu kombinací tablet a krémů či gelu. Pokud selže konzervativní léčba, přistupuje se k chirurgickým zákrokům.

mom TN.cz