BOJ SE SUCHEM

Brno má velké problémy se suchem. Chce zprovoznit speciální zdroje

Josef Svoboda
Josef Svoboda
1.5. 2021 21:50
Téma:

Brno vyráží do boje se suchem a chystá vrty až 100 metrů pod zem, kde jsou největší zásoby podzemních vod. Problémy s vodou ve městě se totiž neustále opakují. Vedení Brna chce proto zprovoznit záložní zdroje z artéských studní, které mohou zásobovat město v krizových situacích.

Vedení Brna se o nový zdroj vody začalo zajímat po sérii nehod na městském vodovodu. Začátkem dubna prasklé potrubí zaplavilo tramvajovou trať a ve vzniklé laguně havaroval autobus.

 

Pár dnů poté prasklo potrubí znovu. Minulou sobotu byla kvůli další závadě třetina Brna na suchu a voda zaplavila podzemní kolektory.

 

Ukázalo se, že hlavním viníkem jsou trubky na hlavním přivaděči z Vírské přehrady. Přestože je potrubí staré jen 30 let, opakovaně praská a musí se celé vyměnit.

 

 

"Když se změní tlak nebo teplota, tak praskne, což je obrovský problém," popsal náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

 

Druhý přivaděč čerpá vodu z přírodních pramenů a jeho vydatnost dramaticky klesá. Brno s téměř 400 tisíci obyvateli tak patří mezi města nejvíc ohrožená suchem. Vodu přitom mají všichni pod nohama.

 

Artéské vody jsou zpravidla hluboko pod zemí, kde odolávají takovým tlakům, že tryskají na povrch i bez čerpadel.

 

 

Vodaři už zmapovali přes 80 hlubinných vrtů, které mohou sahat až do podzemního jezera. Ty nejlepší teď testují a město na nich plánuje vybudovat stáčírny. A to jednak pro PET lahve a taky pro cisterny. Brňané tak získají nový zdroj vody pro případ nejvyšší nouze. 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mb TN.cz