usnadnění sklizně

Brno nestíhá sklízet ovoce, lidé si ho mohou přijít natrhat zdarma

Téma:

Zaměstnanci brněnských městských částí nestíhají očesávat dozrálé ovoce z obecních stromů. To pak končí přezrálé nebo shnilé na zemi. Radnice proto nabízejí lidem možnost natrhat si ovoce pro vlastní potřebu.

Místo ovoce, které končí na chodnících a pod koly aut, meruňkové knedlíky nebo višňový džem. Obyvatelé Brna teď mají možnost natrhat si ovoce ze stromů na obecních pozemcích.

 

Radnice díky tomu ušetří výdaje za úklid ulic i pracovní síly. Hnijící ovoce navíc láká do obydlených částí vosy. Podle starosty Bohunic je to prospěšné pro obě strany.

 

Například v Židenicích si mohou lidé zajít pro meruňky do psího výběhu. Třešně zase najdou v parku na Bílé hoře. Vedení radnice tam nechalo před lety vysadit zhruba 20 stromů. Radní tak chtěli navrátit parku jeho původní podobu.

 

Pro městské ovoce můžou zajít lidé i na Lesnou. Tam byly stromy původně součástí sadů a zahrad. Část ale zůstala i mezi novými domy. Radnice uvítá, když tuto možnost lidé využijí.

 

 

Na Lesné je v plánu i další výsadba stromků, konkrétně půjde o jabloně a třešně. Sázet se začne už letos na podzim. Ovocné stromy pak prý brzy přibudou i v Husovicích.

 

Většina obyvatel možnost nasbírat zadarmo obecní ovoce vítá. Části se pak nelíbí, že na stromy lezou děti, které se mohou zranit.
 

Věra Müllerová / klma tn.cz / TV Nova