Odvěký souboj

Brno se s Prahou přetahuje o turisty, obě města je lákají na řadu výhod!

Josef Svoboda
Josef Svoboda, Anežka Vrbicová
16.5. 2020 21:36

Praha versus Brno - souboj mezi oběma městy je starý snad jako města samotná. Reportéři TV Nova se podívali na to, jak dopadá jejich měření sil v podpoře turismu.

Praha od prázdnin spustí projekt, který se zaměří na české turisty. Bude stát 25 milionů korun. Za jednu noc strávenou v hotelu dostane český turista poukázku v hodnotě 400 korun.

 

Poukázkou mohou turisté zaplatit vstup na některé pražské památky - třeba na Petřínskou rozhlednu, Prašnou bránu nebo do zoologické zahrady. Voucherem mohou turisté zaplatit dokonce i městskou hromadnou dopravu.

 

V Brně se pro oživení cestovního ruchu rozhodli zavést turistickou kartu. S Brno Pass mají turisté vstup zdarma na několik brněnských památek a mohou si přednostně rezervovat vstup třeba do světoznámé vily Tugendhat, kam se vstupenky běžně prodávají měsíce dopředu.

 

Aby se turisté cítili bezpečněji, rozhodl se brněnský magistrát rozmístit v centru města a před vstupy do památek stojany s dezinfekcí.

 

 

Obě města podnikatelům chtějí ulehčit přes nájemné, přesto na to jdou rozdílně. "Budeme odpouštět nájemné podle toho, jak moc byli zasaženi a taky podle toho, jak to bude kompenzovat stát. V tuto chvíli je splatnost odložena," vysvětluje mluvčí brněnského magistrátu Roman Burián.

 

"Podnikatelé se v Praze vyhnou valorizaci nájemného a nebudeme jim ani účtovat žádné penále, pokud v souvislosti s Covid-19 nájemné platit nemohli," vzkazuje mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

 

V Brně budou benevolentnější i ke konzumaci alkoholu na veřejnosti. Koncem května přestane platit přísný zákaz jeho konzumace - lidé tak budou moci popíjet například v městských parcích nebo na čtyřech náměstích v historickém centru.

 

 

V Praze vyhláška o zákazu pití alkoholu na veřejnosti stále platí. Popíjet venku nesmíte na více než 800 místech. Většina z nich je v centru. Alkohol si nesmíte dát na většině vltavských ostrovů, v některých parcích, v okolí škol nebo třeba dětských hřišť. Jedním z mála míst v centru Prahy, na které se zákaz nevztahuje, je oblíbená pražská náplavka.

 

Obě města přistoupila stejně k restauračním zahrádkám. Provozovatelé v současné době neplatí nájemné. Navíc teď k jejich zřízení stačí pouze oznámení úřadům.

 

Podle anket štábů TV Nova to ovšem vypadá, že výletníci budou proudit především z Brna do Prahy, opačným směrem asi příliš ne.

pez TN.cz