jubileum

Brouk slaví 80 let, na svět jich vyjelo přes 21 milionů

Téma:

Od zahájení masové výroby sjelo z výrobní linky za 80 let více než 21 milionů Brouků. I přes počáteční problémy při výrobě oslavil automobil Volkswagen Beetle malé jubileum . Brouk je legenda, jehož charakteristickou siluetu poznají lidé na celém světě.

Když sjely z výrobní linky první exempláře pro masovou výrobu, nikdo si asi nepředstavoval, že se Volkswagen Typ 1 stane takovým úspěchem, jakým je dodnes. Sériová výroba začínala v improvizovaných podmínkách, do konce roku vzniklo už 1785 Brouků. Miliontý Brouk sjel z výrobního pásu už v roce 1955 a pětimiliontý o tři roky později.

 

GALERIE: Výročí VW Brouka

1
/
3
Zdroj: facebook.com
Výročí VW Brouka

 

První prototypy vznikaly od roku 1931 a nesly označení Porsche Typ 12. Zrod Brouka ohlásil 15.února 1936 sám Adolf Hitler na berlínském autosalonu, ale ke svým majitelům se dostalo jen pár kusů. Do začátku války v roce 1939 se stihlo vyrobit jen pár vozů, po té byla výroba zastavena a nahrazena vojenskou produkcí. Moderní závod byl součástí německého zbrojního průmyslu. Na konci války ho obsadily americké jednotky a předali závod do správy Britům. Závodu hrozila demontáž výrobních zařízení, tomu ale zabránil velitel britské správy Ivan Hirst, když podniku zadal první zakázku v podobě 20 000 kusů pro spojenecké síly či zajištění lékařských služeb na venkově.

 

Jste hrdým majitelem VW Brouka? Pošlete nám fotografii svého pokladu na email zpravy@nova.cz, nejlepší kusy zveřejníme v galerii.

 

Robustní Brouk byl ideální v plnění svých funkcí a se svými výraznými barvami se stal brzy populárním mezi civilním obyvatelstvem. Když přešla společnost v roce 1949 do rukou německé firmy Volkswagenwerk GmbH, jednalo se již o vzkvétající podnik, ve kterém fungovaly demokratické principy managementu a měl mezinárodní síť prodejců.

 

 

V 60. letech začal Brouk soupeřit s modernějšími levnými vozy z Japonska i s novými vozy z vlastních řad, jako je například Golf. Prodeje v Německu klesly natolik, že byla hlavní výroba v roce 1978 přesunuta do Mexika a Brazílie. Poslední VW Brouk byl vyroben v roce 2003 v Mexiku a celkem jich bylo vyrobeno přes 21 milionů kusů.  I když už se klasičtí Brouci nevyrábí, stále nachází nové fanoušky a příznivce. Na klasický design navázal model New Beetle, který se starším Broukem inspiroval.

Související témata:
klma TN.cz