Podpora Evropy

Brusel stojí za Českem. Těžba v polském dole Turów ničí zásoby vody

Důl Turów
Zdroj: Profimedia
Důl Turów
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
14.7. 2020 16:26
Téma:

Spor ohledně další těžby hnědého uhlí v polském dole Turów, který leží kousek od hranic s Českem, se dostal na půdu europarlamentu. Petiční výbor se po úterním jednání přiklonil na stranu obyvatel Liberecka. Ti proti pokračování a rozšíření těžby sepsali petici, která má 13 tisíc podpisů.

Liberečtí obyvatelé v petici upozorňují, že kvůli těžbě dochází ke ztrátě spodní vody ve studních. Chod dolu navíc komplikuje život lidem v příhraniční oblasti – mimo jiné i kvůli uhelnému prachu a hluku z těžby. Důl je předmětem sporu už od loňského roku.

 

Do Evropského parlamentu se petice dostala díky německým a českým europoslancům. Polská strana podle nich porušuje unijní právo. Podle europoslankyně Martiny Dlabajové (ANO) je fakt, že se výbor vůbec peticí zabýval, důkazem, že jde o vážný problém. Věří, že Polsko nakonec ustoupí.

 

 

"Petiční výbor a Evropská komise musí co nejrychleji řešit situaci v Turówě. V opačném případě může dojít k nenávratnému poškození podzemních vod na česko-polské hranici. Nemá smysl hledat kompromis, na prvním místě musí jednoznačně být veřejné zdraví a životní prostředí," vyjádřil se europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

 

Evropská komise by dle jeho slov měla reagovat do šesti měsíců. Poslanci z výboru pro životní prostředí vyzvali vládu, aby skrze ministerstvo zahraničí podala Evropské komisi podnět, už na konci června.

 

 

Podání podnětu kvůli těžbě v Turówě žádalo i vedení Libereckého kraje. Dokonce původně požadovalo, aby česká vláda Polsko žalovala u evropského soudního dvora.

 

"Polsko mám velmi rád a dlouhodobě se zasazuji o posílení vzájemných vztahů. Při řešení těžby v dole Turów mě ale svou nekomunikací neskutečně zklamali a ani nám nedali jinou možnost, než abychom věc probrali i na půdě europarlamentu," řekl Zdechovský.

TN.cz