Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Neuvěřitelné

EVROPA DIKTUJE: Zakážeme focení na ulicích měst!

Zákaz fotografování v ulicích
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Evropští byrokraté svými věčnými výmysly lezou na nervy snad každému - jednou kafrají do prodeje žárovek, jindy jim vadí výkonné a hlučné vysavače. Teď ovšem přišli s nečím ještě pekelnějším.

Europarlament se totiž chystá zakázat volné fotografování v ulicích, parcích a na dalších veřejných prostranstvích v celé Evropě. Právní výbor Evropského parlamentu už totiž posvětil změnu autorského práva," upozorňuje deník E15.


V sázce je takzvaná svoboda panoramatu, která v současnosti dovoluje, aby si každý na veřejném místě mohl vyfotit třeba kašnu, dům nebo sochu, která se mu líbí.. Nově ovšem za jakoukoli takovou fotografii potenciálně hrozí žaloba od autora vyfoceného díla.


Sluší se podotknout, že popotahování po soudech nehrozí za samotné pořízení fotky, ale za snahu na ní "vydělat", tedy za komerční využití.


Háček je ovšem to, že při přísném výkladu je za komerční možné považovat i to, že fotky z dovolené pověsíte třeba na Facebook, abyste se pochlubili známým. Nebo je použijete na blogu s vyšší návštěvností nebo s reklamou - i to může být problém.


Snaha francouzského europoslance Jeana-Marie Cavady děsí nejen amatérské fotografy, ale i některé české politiky - například pražského zastupitele Adama Zábranského nebo senátorku Ivanu Cabrnochovou.


Oba doufají, že až dojde nejspíš už příští měsíc k hlasování, chytnou se europoslanci za nos a absurdní změnu smetou šmahem pod stůl.


Dobrou zprávou je alespoň to, že i kdyby kontroverzní okleštění fotografování v červenci prošlo, nezačne hned platit, protože europoslanci nemají přímou zákonodárnou pravomoc.


"Pokud bude zpráva schválena, bude pouze předložena Evropské komisi. Teprve ona v případě potřeby připraví konkrétní legislativní návrh, který potom projde kompletním legislativním procesem v rámci EU, v rámci něhož budou rozhodovat i národní státy a v rámci něhož může dojít k řadě změn," uklidňuje vášně tiskový atašé Evropského parlamentu David Budai.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nejhloupější selfie roku: Džihádista ´blbec´ ukázal Američanům, kam shodit bomby

Úžasná náhoda: Kluci vyběhli Rockyho schody a na jejich konci stál on!

pez TN.cz