hrozí nebezpečí

Bruslařská dráha na Lipně se má otevřít o víkendu. Led je zatím tenký

Téma:

Po silných mrazech v posledních dnech by se o víkendu měla otevřít bruslařská dráha na zamrzlé lipenské přehradě. Hasiči v těchto dnech dráhu připravují a kontrolují tloušťku ledu.

Podle provozovatelů zatím není jasné, jestli se takzvaná lipenská magistrála už o tomto víkendu otevře. I když na Lipně celý týden vydatně mrzne - noční teploty klesají až k mínus 10 stupňům, tak se stále tloušťka ledu pohybuje okolo 12 centimetrů a to prý pro hromadné bruslení nestačí.

 

Aby led udržel stovky lidí, musí mít podle provozovatelů minimálně 18 centimetrů. Dobrovolní hasiči led na přehradě každý den přeměřují a také upravují pomocí speciální čtyřkolky bruslařskou dráhu, vstupovat na plochu ale ještě nedoporučují.

 

Kvůli různým proudům může být led v některých částech slabý a pokud by na něj v takovém místě najel větší počet bruslařů, hrozilo by jim proboření.

 

 

Lidé jsou ale nedočkaví a i teď ve všední den se jich tady na bruslích a běžkách prohánějí desítky. Na přehradě se aktuálně připravují dva bruslařské okruhy - lipenský a hornoplánský, dohromady budou měřit 26 kilometrů.

 

Jestli bude síla ledu před víkendem dostačující se pravděpodobně ukáže až zítra nebo v sobotu dopoledne.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
kik, Vladimír Hoť TN.cz