Výbava sanitek

Brýle, oblek, rukavice. Tohle chrání záchranáře před koronavirem!

Petr Zelený
Petr Zelený
4.3. 2020 14:22
Téma:

Pražští záchranáři při cestě k pacientům s podezřením na koronavirus nic neriskují - posádky sanitek mají k dispozici speciální sady, které je před nemocí ochrání. A sanitku samotnou po transportu takového pacienta čeká dlouhá očistná "kúra."

Takzvaný set pro kontakt s vysoce virulentními (nakažlivými) pacienty vozí posádky pražských záchranářů ve vozech dlouhodobě.

 

A teď, kvůli šíření koronaviru, je jejich použití opět aktuální. "Včera jsme převáželi dva pacienty s podezřením na koronavirus, takže naše dvoučlenné posádky spotřebovaly čtyři tyto sady," řekla TN.cz ve středu ráno mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

 

Ochranný set vyjde přibližně na 1500 korun a pražští záchranáři jich mají v zásobě víc než tisícovku. "Obsahuje brýle, respirátor, ochranný oblek, rukavice, návleky na boty a také lepící pásku, která slouží k utěsnění," vypočítala Poštová. A nechybí ani pytel, do kterého se použité ochranné pomůcky vyhodí a odvezou k likvidaci.

 

 

Oblékání a svlékání ochranného obleku je přitom bez nadsázky věda - záchranáři musejí pro oba úkony dodržovat podrobný manuál s jasně daným pořadím pohybů.

 

A pokud ochranný set použijí, čeká pak důkladná očista i samotnou sanitku - po příjezdu na základnu trvá její dezinfekce tři hodiny. Až poté může znovu vyjet.

TN.cz