Jednání Rady EU

Bude Česko dál popelnicí Evropy? Zákaz dvojí kvality se komplikuje

Nákup potravin - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Debata o dvojí kvalitě potravin v Bruselu stále není u konce. Ministři členských zemí podle europoslankyně ČSSD schválili jiný text směrnice, než navrhoval Evropský parlament. V této podobě prý zůstávají pro dvojí kvalitu "zadní vrátka".

Už už se zdálo, že mohou čeští zákazníci jásat. Evropská komise loni navrhla zařadit tzv. dvojí kvalitu potravin na seznam nekalých praktik. Nemělo by se tedy nově stávat, že budou mít stejně značené potraviny jiné složení v různých členských zemích Evropské unie.

 

Problém se kromě Česka týká třeba také Maďarska nebo Slovenska. Právě zástupci zemí střední a východní Evropy se snažili v Bruselu vyjednat pro své obyvatele lepší podmínky. Proti praxi se po Evropské komisi postavil také Evropský parlament, který ale požadoval upřesnění některých termínů.

 

Směrnice se v pátek dostala na jednání ministrů průmyslu a obchodu členských zemí EU, kteří se dohodli na kompromisu ve změnách pravidel ochrany spotřebitelů. Souhlasili se zažazením dvojí kvality potravin mezi nekalé a nedovolené praktiky, za které budou výrobcům hrozit pokuty nejméně ve výši čtyř procent ročního obratu firmy v dané zemi. Poškození zákazníci budou mít také nárok na finanční kompenzaci.

 

 

Podle europoslankyně ČSSD Olgy Sehnalové ale ministři text směrnice výrazně upravili. Sehnalová, která téma zastupuje v Evropském parlamentu, se současnou podobou spokojená rozhodně není.

 

"Bohužel, text, který přijaly členské státy včetně zástupců ČR, přináší seznam nekonečného množství výjimek, chcete-li objektivních důvodů, proč si každý jeden u dvojí kvality přistižený výrobce u dozorového orgánu rozdílnost odůvodní. Text ministrů průmyslu jim v tom má perfektně posloužit," tvrdí Sehnalová.

 

V úpravě směrnice podle ní nechali ministři průmyslu pro dvojí kvalitu potravin "zadní vrátka". O normě teď bude jednat Evropský parlament se zástupci Rumunska, které bude jako stát předsedající Radě EU reprezentovat členské země. Sehnalová se podle svých slov bude snažit, aby se text co nejvíce přiblížil parlamentní verzi.

 

 

Zařazení dvojí kvality potravin na seznam nekalých a zakázaných praktik navrhovala už česká eurokomisařka Věra Jourová, která má ochranu spotřebitelů na starosti. "Doufám, že v nadcházejících týdnech budeme svědky dohody s Europarlamentem. Evropští spotřebitelé si zaslouží moderní a účinná pravidla," uvedla Jourová po jednání Rady EU.

 

Evropský parlament o dvojí kvalitě potravin jednal už za předsednictví Rakouska Radě EU. Vídeň však tento bod vypustila z připravované Nové dohody pro spotřebitele. Za předsednictví Rumunska, které s jinou kvalitou výrobků také bojuje, by mohla být situace slibnější.

epa TN.cz