pořad napřímo

Žena v čele republiky? Nerudová v Napřímo přiznala, že by do toho šla

Bára Divišová
Bára Divišová, Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 18:59
9.6. 2021 17:30
Téma:

Schodek státního rozpočtu, důchodová reforma, která se opět nestíhá, nebo případná kandidatura na prezidentku. To jsou témata, která moderátorka Bára Divišová řešila s ekonomkou Danuší Nerudovou ve středečním pořadu Napřímo na TN LIVE.

Schodek státního rozpočtu má být příští rok 390 miliard korun. V předloze ale nejsou zahrnuty výdaje, které činí dalších zhruba dvacet miliard. Přistupuje ministryně financí k rozpočtu s péčí řádného hospodáře? A jaký úkol bude mít ten, kdo případně usedne do čela resortu po ní?

 

"Těch 390 miliard je pro mě strop a nároky, které nebudeme v rámci deficitu schopni uspokojit, tak budeme řešit formou škrtů," řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) minulý týden v pořadu Napřímo.

 

 

"390 miliard definitivní číslo není, spousta výdajů tam chybí. Je to enormní číslo. Je potřeba si uvědomit, že pro nadcházející rok, který všichni doufáme, že už nebude covidový, je to obrovský deficit," okomentovala ekonomka Danuše Nerudová plánovaný schodek státního rozpočtu. 

 

Pokud podle ní sečteme deficity za předchozích 17 let, dostaneme číslo 1 400 miliard. "Pokud sečteme plánované deficity za rok 2021 až 2024, dostaneme číslo 1600 miliard. Podle mě měl být minimálně o sto miliard nižší," dodala ekonomka.

 

 

"Je potřeba udělat stát flexibilní. V době koronavirové jsme byli jako slon v porcelánu. A musíme dojít ke skutečné digitalizace státu. Já v těch 390 miliardách nenacházím investice do toho, abychom byli státem v 21. století," myslí si Nerudová.

 

"Osobně bych nechtěla být příští ministryní financí, protože bude potřeba krotit dluh. Veřejné finance se nedají zestabilizovat bez provedení hlubokých strukturálních reforem," poznamenala ekonomka. Těmi jsou podle ní reforma zdravotnictví, reforma důchodového a daňového systému. "Čím později je uděláme, tím krvavější to pro nás daňové poplatníky bude," varovala.

 

 

V souvislosti s Danuší Nerudovou se spekuluje, že míří na Hrad. "Pan premiér o mně velmi často hovoří a říká v Poslanecké sněmovně, že budu kandidovat na prezidentku, aniž by se mnou o tom hovořil," říkala Nerudová s úsměvem. Ale přiznala, že o této možnosti uvažuje.

 

Anketa

Měla by v dalších prezidentských volbách vyhrát žena?

Hlasovalo 136 lidí.

 

"V tuto chvíli mám obavy z budoucnosti naší země, takže kdyby volby byly hned v tuto chvíli, tak bez váhání bych na prezidentku kandidovala," vysvětlila. "Ale v tuto chvíli volby nejsou, já jsem stále ještě rektorkou univerzity. Tuto variantu zvažuji a až budou volby prezidentské, tak se všichni moji volbu dozví," dodala.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz