Odhad sklizně

Bude levnější chleba? Obilí se urodilo nadprůměrně, sklidí ho 27 tisíc tun víc

Kombajn
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
13.8. 2020 10:55
Téma:

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil ve čtvrtek odhady letošní sklizně. Ty jsou veskrze pozitivní, u většiny základních obilovin by měli zemědělci zaznamenat nárůst a to většinou díky lepšímu hektarovému výnosu. Podle ekonomů to zabrzdí zdražování pečiva. Bude ale záležet i na úrodě v cizině, kam by zemědělci mohli eventuelně produkci vyvézt.

Podle odhadů k 15. červenci by měli zemědělci letos sklidit 7 045 tisíc tun základních obilovin a 1 145 tisíc tun řepky. To představuje vyšší úrodu obilovin o 27 tisíc tun, naopak pokles o 12 tisíc tun u řepky, kterou vysadili na menší osevní ploše. Velký nárůst předpokládají statistici u máku, jehož by se mělo sklidit 29 tisíc tun, oproti loňsku skoro o čtvrtinu více.

 

Anketa

Věříte, že pečivo díky lepší sklizni zlevní?

Hlasovalo 118 lidí.
"Na základě druhého odhadu to zatím vypadá, že sklizeň základních obilovin bude v letošním roce celkově vyšší než loni. Deštivé a chladnější počasí v průběhu vegetace zvýšilo pravděpodobnost lepších hektarových výnosů. Na rozdíl od loňského roku, kdy sklizeň začala velmi brzo, byla ke dni zpracování odhadu ještě většina letošní úrody na polích," řekl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

 

Podle ekonomů by se dobrá sklizeň měla příznivě projevit na cenách potravin, zejména pečiva. První odhad byl přitom více pesimistický a naznačoval, že kvůli špatné sklizni by mohlo pečivo zdražit.

 

"Celkově lze hodnotit druhý odhad mírně příznivé, jak z hlediska zemědělců, tak i spotřebitelů, k čemuž dopomáhá i slibná úroveň sklizně máku. I lepší úroda máku zmírní tlaky v oblasti některých druhů pečiva," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

 

 

Podle ekonoma Štěpána Křečka bude záviset také na situaci v ostatních státech. "Letošní úroda by měla zbrzdit vysoký růst ceny mouky a dalších pekárenských výrobků. Na českých polích se urodilo více obilovin, než činí desetiletý průměr. Bude však záležet i na úrodě v cizině, kam zemědělci mohou českou produkci vyvézt," upozornil Křeček.

 

K výsledkům letošní sklizně napomohlo příznivé počasí, kdy jsme oproti minulým rokům nezažívali tak suché a horké dny. Také oproti loňsku výrazně menší škody napáchali hraboši. V případě máku dokázali zemědělci pružně reagovat na růst cen a zasadit jej na výrazně větší ploše.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz