Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

chybí lékařská péče

Nebudou lékaři pro děti? Třetina jich skončí do 5 let, tvrdí sdružení

Ilustrační foto

Až třetina dětských lékařů pravděpodobně do pěti let uzavře své praxe, uvedlo Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. Důvodem je jejich vysoký věk. Už nyní se Česko potýká s nedostatkem dětských lékařů, je tak možné, že za pár let bude situace mnohem horší.

"Pediatři mají jeden z nejvyšších průměrných věků mezi lékaři," uvedla na nedávné tiskové konferenci Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost předsedkyně Ilona Hülleová.

 

Na jednoho dětského lékaře v současnosti připadá až tisíc dětí. Nejhorší je situace ve venkovských oblastech Karlovarského, Libereckého nebo Královéhradeckého kraje či na Vysočině.

 

Ordinací ubývá, a tak se pro mnohé rodiny stává lékařská péče hůře dostupnou. Není výjimkou, že rodiče musí malé pacienty k lékaři vozit i několik desítek kilometrů. Rodiče prcků, kteří nebudou mít zajištěnou péči, by se měli obrátit na své zdravotní pojišťovny. Ty jsou totiž za zajištění péče zodpovědné.

 

Některé z nich se chtějí na zlepšení současné neutěšené situace aktivně podílet. Chtějí sledovat, kde je nedostatek ordinací dětských lékařů alarmující a finančně podporovat vznik ordinací nových, případně předání praxe lékaře, který se rozhodl odejít do důchodu.

 

Problém s nedostatkem dětské lékařské péče prý mimo jiné způsobila také změna vzdělávání mladých mediků. V roce 2017 totiž přestal na fakultách medicíny existovat obor Praktický lékař pro děti a dorost. "Přestože byl v předchozích letech dramaticky stoupající zájem, už dva roky máme propad vstupu nových lékařů," uvedla Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

 

 

Tento obor je nyní součástí oboru Pediatrie. Jeho absolventi však mohou pracovat jak v ordinaci praktického lékaře, tak v nemocnici. Není tedy jisté, že mladí lékaři budou mít zájem po studiích otevírat své vlastní praxe, případně přebírat praxe po starších kolezích, kteří odcházejí do důchodu.

mj TN.cz