příspěvek pro důchodce

Bude nové rouškovné vyšší? Úřad to nevyloučil, záleží na vývoji ekonomiky

Důchody - 1
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 15:32
23.1. 2021 14:43
Téma:

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) doporučuje, aby lidé nosili respirátory. Zajistit si ale dostatečné zásoby se pěkně prodraží, nabízí se proto otázka, kde na to lidé vezmou peníze a zda vláda nezvažuje vyšší rouškovné, pokud se ho důchodcům rozhodně opět vyplatit. Podle ministerstva vše záleží na tom, jak se za pár měsíců vyvine ekonomická situace v Česku.

Ministr Blatný v pátek vyzval Čechy, aby nosili respirátory FFP2. "Uvědomujeme si, že pořízení těchto respirátorů je finančně nákladné. Není potřeba nyní chodit do obchodů a vykupovat FFP2 respirátory," prohlásil. Pokud ale lidé můžou, měli by je už nyní nosit alespoň do obchodů a MHD. 

 

Pokud by se lidé z bezpečnostních důvodů rozhodli vyslechnout výzvu a kupovat si pouze respirátory, jejich peněženka by to pocítila. Otázkou je, kde na to nízkopříjmové skupiny, mezi které patří i většina seniorů, vezmou. 

 

Anketa

Měli by podle vás důchodci dostat vyšší rouškovné než v prosinci?

Hlasovalo 5972 lidí.

 

Ve hře je nyní další rouškovné. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na začátku týdne prohlásila, že pokud v tomto roce porostou ceny a lidé budou mít výdaje kvůli pandemii, navrhne další mimořádný příspěvek pro důchodce.

 

V prosinci každému důchodci vláda vyplatila jednorázově pět tisíc korun. Vhledem k cenám respirátorů a nutnosti je často měnit, by ale tentokrát taková částka byla sotva dostačující. Redakce TN.cz proto oslovila ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), zda bude prosazovat vyšší příspěvek.

 

 

Úřad to sice nevyloučil, na takové otázky je ale podle něj ještě brzy. "Jsme teprve na začátku roku a případný návrh na další "rouškovné" se bude odvíjet o vývoje ekonomických ukazatelů v příštích měsících," vysvětluje mluvčí MPSV Vladimír Dostálek. 

 

V uvozovkách je rouškovné proto, že stejně jako u prvního příspěvku platilo, že se jednalo o kompenzaci vysoké inflace a zvýšených nákladů. Jak opakovaně Maláčová zdůrazňovala, nejednalo se o peníze určené pouze na roušky.

 

 

Výše rouškovného a to, zda vůbec bude opět vypláceno, je tedy zatím ve hvězdách. "Asi to bude zklamání, ale máme 19. ledna a ta diskuse bude na pořadu v létě, tak jako se vždy v létě diskutuje o valorizaci důchodů," řekla před několika dny v živém vysílání TV Nova Maláčová.

 

Podívejte se, jaký názor na rouškovné mají různé věkové skupiny:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz