Pořad Napřímo

Maláčová prozradila, jak v létě uleví rodičům a o kolik porostou důchody

Bára Divišová
Bára Divišová
29.4. 2020 18:24
Téma:

Hostem Báry Divišové v pořadu Napřímo byla ve středu 29. dubna ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Zodpověděla i otázky čtenářů tn.cz.

Nezaměstnanost se podle odhadů v dubnu zvýšila o půl procentního bodu na zhruba tři celé čtyři desetiny procenta. Pokud počet nezaměstnaných stoupne skokově, mohla by se podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové zvýšit podpora v nezaměstnanosti.

 

"Nechceme nechat nikoho padnout. Myslíme třeba i na lidi, kteří nemají odpracováno 12 měsíců a nyní nedosáhnou na podporu v nezaměstnanosti. Dokáži si představit, že bychom toto období dokázali stáhnout i na polovinu," prozradila Jana  Maláčová v pořadu Napřímo.

 

Řídit se ale budou aktuálními čísly o stavu nezaměstnanosti v ČR, samozřejmě bude důležitá i celková politická shoda. Debata čeká ministry na vládě zítra.

 

Ministerstvo komunikuje i si firmami, mají přehled o jejich plánech na propouštění. Prioritní je pro něj, aby k němu docházelo co nejména. "Od toho je tu i program Antivirus," připomněla Maláčová.

 

"Firmy si mohou požádat o proplacení náhrad mezd ve výši 60 až 80 %. Vyplatili jsme již přes 70 procent žádostí, rozdělit bychom měli přes čtyři miliardy," dodala konkrétní čísla.

 

Program má zatím fungovat do konce května. "Myslím, že by to měla být dlouhodobá věc, jsem pro šest měsíců," uvedla Maláčová. "Teď firmám přispíváme na to, aby se udržely finančně nad vodou, když nefungují. Ve fázi C budeme přispívat  firmám, aby se zase rozjely," popsala ministryně.

 

"Krize nefunguje hned, nabíhá postupně. Duben nám prokáže, s jakým objemem financí skutečně můžeme firmám pomoci," dodala Maláčová. Podle ní v počátku krize řešila řada firem problémy například nucenou dovolenou, ve chvíli, kdy tyto možnosti vyčerpala, mohly teprve nastat potíže s financováním chodu firmy naplno.

 

Emoce budi i ošetřovné, lidé mají dojem, že na něj čekají dlouho. "Často je to administrativní problém, lidé musí dodat potřebné dokumenty," odůvodnila Maláčová. Často totiž zapomínají zaslat potřebný výkaz, kterým potvrdí, že jsou s dítětem doma.

 

Ošetřovné by se mělo zvýšit na 80 %, stačí již jen podpis prezidenta. "Chtěli bychom ho vyplácet až do 30. června. Musíme se ale zamyslet i nad tím, jak rodičům pomoci i v době letních prázdnin," vysvětlila Maláčová.

 

Resort zvažuje i jakési "táborné". "Aby lidé nemuseli zůstávat s dětmi dál doma, měli je komu svěřit a mohli se vrátit do práce," odůvodnila nový program. Ne každý si může zajistit hlídání, není vhodné dávat děti k prarodičům, tábory v červenci určitě nebudou. "Mohlo by jít o dávku, která by dětem zajistila odpovídající program, samozřejmě za nutných hygienických podmínek," vysvětlila Maláčová.

 

Možností je i to, že stát sám by zajistil pořádání hromadných akcí, které by sám financoval a suploval jimi nepovolené tábory. Muselo by jít ale jen o menší skupinky, zhruba o patnácti dětech. I tuto variantu resort projednává. "Netušíme, co bude za měsíc nebo za dva, těžko se nyní podoba tohoto projektu rýsuje. Víme ale, že po 30. červnu bude mít řada rodičů problém se zajištěním hlídání a nechceme je v tom nechat," dodala. Reálnější obrysy by podoba letní pomoci mohla získat na začátku června.

 

Důchody měly příští rok růst, naruší toto současná krize? "Počítáme jen se zákonou valorizací. Spousta seniorů se těšila na více peněz, nicméně situace, která přišla a zaskočila nás a bude ohromně drahá, nám neumožňuje dávat víc," uvedla Maláčová. "K 1. 1. 2021 dostanou důchodci jen to, co určuje zákonná valorizace. Platí ale slib, že průměrný důchod bude příští rok 15 tisíc korun," doplnila.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz