Spor o vlak

Bude v Evropě další válka? Kosovo se bojí srbské invaze

Téma:

Vztahy mezi Srbskem a Kosovem se vyostřují. Místní obyvatelé se obávají, že oba státy jsou na prahu další války. Při té poslední v roce 1999, po které se Kosovo stalo de facto nezávislým státem, zahynulo přes 10 tisíc lidí. Formálně vyhlásilo Kosovo nezávislost v roce 2008. Srbové a část dalších států, kupříkladu Rusko nebo Slovensko, ji neuznávají.

Nové vyostření způsobila snaha Srbska obnovit vlakové spojení mezi Bělehradem a městem Kosovská Mitrovica na severu Kosova.

 

Srbové minulý týden vyslali do severního Kosova vlak, který byl zbarven do srbských národních barev, na boku bylo ve 20 jazycích napsáno "Kosovo je Srbsko", ve vozech byly malby připomínající ikony pravoslavné církve z klášterů v Kosovu a personál měl speciální uniformy v barvách srbské vlajky.

 

Srbové speciální zbarvení vlaku označili za "pojízdnou prezentaci kulturního dědictví", podle kosovské vlády se jednalo o provokaci. Kosované byli rozhodnuti vlak na své území nepustit, nakonec jej ale Srbové sami zastavili ve městě Raška nedaleko hranice.

 

Srbové uvedli, že měli zprávy o tom, že se kosovští Albánci chystali vyhodit do povětří koleje a zatknout osádku a cestující vlaku. Z Rašky do Kosova pasažéry převezly autobusy.

 

 

"Byl to pokus vyprovokovat střet a začít na území, které považujeme za naše, rozsáhlejší konflikt," citoval web Independent srbského premiéra Aleksandara Vučiče. "Abych ochránil svobodu a životy našich lidí, zabránil většímu konfliktu a ukázal, že chceme mír, rozhodl jsem vlak zastavit v Rašce," dodal Vučič.

 

Srbský prezident Tomislav Nikolič uvedl, že země "bude bránit každý kousek území". Kosovští Albánci podle se podle něj snaží vyprovokovat válku.

 

Jeho kosovský protějšek Hashim Thaci podle agentury Reuters varoval, že se Srbové snaží anektovat sever Kosova po vzoru ruské anexe Krymu. Na severu Kosova žije 50 tisíc etnických Srbů.
 

vbo TN.cz