noční obloha

Bude víkendový úplněk superměsíc? Odborníci se neshodnou

Superměsíc v Maďarsku 20. 3. 2019
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
7.2. 2020 22:28
Téma:

Už v neděli nás čeká úplněk, půjde o čtvrtý nejbližší ze všech 13 letošních úplňků, odborníci se nicméně nemohou shodnout na tom, jestli půjde o takzvaný superměsíc, což je neoficiální označení pro Měsíc v úplňku, který je na své dráze nejblíže Zemi.

Označení superměsíc se začalo používat až v roce 1979, Mezinárodní astronomická unie tento pojem vůbec nezmiňuje, uvádí portál Earthsky, který na neshody upozornil. A stejně na označení pohlíží i celá řada astronomů, kteří častěji hovoří o úplňku v perigeu či úplňku v přízemí.

 

Nadšenci do astronomie s tímto pojmem velmi často pracují, v případě lednového úplňku se nicméně nemohou shodnout na tom, zda v tomto případě půjde o superměsíc, či normální úplněk.

 

Například portál astropixels.com, který vede odborník na zatmění Fred Espenak, v seznamu úplňku v přízemí tento úplněk považuje za superměsíc. Letos mají být podle seznamu hned čtyři takové události. Seznam obsahuje všechny úplňky v přízemí až do roku 2100.

 

 

Například portál timeanddate.com, který mimo jiné obsahuje celou řadu údajů o východech a západech Slunce i Měsíce, ale únorový úplněk nepovažuje za superměsíc. Letos mají být podle kalendáře dva úplňky v přízemí, první připadá na 9. března, druhý na 8. dubna. Astropixels dodává do seznamu superměsíců ještě úplněk, který nastane 7. května, a právě nejbližší úplněk.

 

Například stránka astrologa Richarda Nollea, který razil pojem superměsíc, uvádí, že letos budou pouze dvě takové události.
 

TN.cz