Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

summit v Rumunsku

Budeme jednotní v dobrém i zlém, zveřejnili lídři zemí EU

Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie dnes v rumunském městě Sibiu potvrdili text společné deklarace, v níž krátce před evropskými volbami slibují, že členské státy bloku zůstanou do budoucna dál jednotné v dobrém i zlém. Text deklarace, který na twitteru zveřejnil předseda Evropské rady Donald Tusk, kromě jiného také uvádí, že lídři zemí EU se vždy budou snažit nalézat společná řešení problémů a zajistí občanům unijních zemí ochranu.

Stručná deklarace, která v deseti poměrně obecných bodech shrnuje hlavní cíle lídrů zemí EU pro příští roky, je prvním výstupem dnešního neformálního summitu v Rumunsku. Slova o jednotě v textu ale neznamenají, že rozpory mezi členskými státy zmizely, právě před dnešním summitem se například ukazují výrazné rozdíly v názorech na míru "ambicí" při řešení klimatických změn, dlouhodobě se unijní země neshodují třeba na způsobu řešení migrační problematiky.

 

"Unie je již dnes silnější, než byla včera, a my její sílu chceme dále rozvíjet s ohledem na budoucnost. Toto je náš závazek vůči příštím generacím. V tomto duchu se neslo naše jednání zde v Sibiu a v tomto duchu je také nová Unie 27 států připravena vykročit vstříc své budoucnosti jako jednotný a nedělitelný celek," končí dokument.

 

Deklarace byla předjednaná dopředu a tak k jejímu potvrzení šéfové států a vlád nepotřebovali dlouhé jednání. Její text odsouhlasili jen krátce poté, co si po společném fotografování na hlavním náměstí sedmihradského Sibiu užili přátelskou atmosféru a před kamerami a fotoaparáty si neplánovaně potřásli rukama s místními občany.

 

"Potvrzujeme své přesvědčení, že společně jsme silnější ve stále nejistějším a výzvami naplněném světě," stojí v preambuli textu. Na jeho deseti závazcích se dnes prezidenti a premiéři shodli jednomyslně. Slíbili tedy bránit jednu Evropu od východu na západ a od severu k jihu, zůstat jednotní a prokazovat si pomoc v časech potřeby. "Můžeme a budeme hovořit jedním hlasem," stojí v deklaraci.

 

 

"Budeme dál bránit náš způsob života, demokracii a vládu práva," zavázali se také účastníci summitu. Na schůzce, která měla být původně demonstrací unijní jednoty po brexitu, chybí britská premiérka Theresa Mayová. Debat o budoucnosti bloku se neúčastní přes to, že britský odchod z unie je nyní odložen až na konec října.

 

Deklarace, přijatá symbolicky 9. května na "Den Evropy", také upozorňuje, že práva a svobody Evropanů byly tvrdě vybojovány a nejsou automaticky dané. Jak dnes při příchodu na jednání v Sibiu řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, budou podle něj blížící se eurovolby volbou mezi projektem budování Evropy a snahami společné úsilí zmařit a vrátit se k nacionalismu.

 

V řadě evropských zemí jsou protiunijní nálady neseny obavami z migrace, a tak deklarace slibuje také ochranu občanů prostřednictvím investic do "tvrdé i měkké síly" a spoluprací s mezinárodními partnery. Unie chce podle textu ostatně být odpovědným globálním hráčem a chce pokračovat spolu s partnery na budování mezinárodního řádu postaveného na obecně uznávaných pravidlech a společně řešit takové výzvy jako jsou klimatické změny.

 

Nové personální obsazení klíčových funkcí v institucích Evropské unie na programu dnešního summitu 27 zemí EU v rumunském Sibiu oficiálně není, přesto se podle diplomatů o tématu v kuloárech hovoří. Sám předseda Evropské rady Donald Tusk dnes ještě nechce mluvit o konkrétních jménech, s jeho záměry dobře obeznámený zdroj ale novinářům řekl, že premiéry a prezidenty zemí EU seznámí s tím, jaký si v této věci představuje další postup.

 

Klíčové jsou v tomto ohledu volby do Evropského parlamentu (EP), které se v unii uskuteční od 23. do 26. května. Na následující úterý, tedy na 28. května, už Tusk šéfy států a vlád sezval do Bruselu na večeři, u níž by měli zhodnotit, jak jsou nově rozdány europarlamentní karty.
 

klma tn.cz / ČTK