Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 6. 2018
novela školského zákona

Budou mít dvouleté děti místo ve školkách? Poslanci jsou proti!

Školka
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Poslanci pravděpodobně zruší povinnost mateřských škol přijímat děti mladší tří let s tím, že by to nadále záleželo na samotných školách. Novelu předloženou poslanci ODS v úterý poslala Sněmovna do závěrečného kola schvalování. K tomu by se mohla dostat na konci června.

Povinnost mateřských škol přijímat děti mladší tří let poslanci s největší pravděpodobností zruší. Argumentují tím, že ne všechny školky jsou na to kapacitně připraveny a že jejich rozšíření by neúměrně zatížilo obce.

 

Školky měly mít tuto povinnost od roku 2020, poslanci ale na své úterní schůzi dali zelenou novele školského zákona, které by školky této povinnosti zbavila. Novela prošla do závěrečného čtení. Definitivně by o ní měli poslanci rozhodnout nejdříve na konci června.

 

Sociální demokraté by chtěli prosadit alespoň to, aby školky byly povinny v září přijímat dvouleté děti, jimž budou do konce roku tři roky. Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) by chtěla, aby ministerstvo školství od 1. ledna 2019 upravilo vyhláškou podmínky pro vzdělávání dětí mladších tří let.

 

Povinnost školek přijímat dvouleté děti by si podle ministra školství Roberta Plagy vyžádala investice do rozšíření kapacity mateřských škol ve výši 283.000 korun na dítě, což by při 40.000 dětech znamenalo přes 11 miliard korun. Ministerstvo podle něj letos dokázalo pro tento účel uvolnit podobně jako loni jen 300 milionů korun. Podle Valachové by náhradním řešením mohla být i povinnost obcí zřizovat dětské skupiny.

 

 

Poslanci také v rámci novely školského zákona dali šanci odkladu reformy financování regionálního školství o rok, což navrhovali poslanci hnutí ANO. Ministr Plaga toto odložení podpořil.

 

Podle něj to usnadní náběh na financování podle počtu odučených hodin, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. ODS usiluje o nejméně dvouletý odklad, ČSSD se postavila proti odložení podobně jako například STAN, podle nich by pozdržení reformy ohrozilo financování škol.

vbo tn.cz / ČTK
Reklama