Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

dětí přibývá

Budoucí prvňáci nemají kam jít, zoufale chybí školy!

Babyboom míří z mateřských škol do základních. Řada měst a obcí tak před zápisy do škol řeší problém, kam nové prvňáčky vůbec umístí.

Zatímco před pěti lety  nastoupilo do prvních tříd 95 a půl tisíce dětí,  letos už jich bylo o 21 tísíc víc, což je zhruba plných 700 tříd.

 

Prvňáčků bude příští rok zase víc než letos a přibývat budou ještě několik dalších let.Například v pražském Karlíně se před několika lety základní školy slučovaly. Bylo málo dětí. Teď je situace opačná. Škola praská ve švech.

 

Už letos museli otevřít více tříd pro prvňáčky.  Příští rok to bude ještě horší. Narychlo tak škola bude upravovat část půdních prostor. Do budoucna se ale zřejmě bude muset znovu otevřít už dříve zrušená základka.

 

 

V podobné situaci je  pražský Zličín. I tady museli už letos otevřít další třídu pro prvňáčky. Museli zabrat i část družiny, tím ale narazili na své limity. "Byla bych ráda, kdyby se sem syn dostal, ale není to jisté. Je tu velký počet zájemců," říká maminka předškoláka.

 

Pro malé městské části jako je Zličín je stavba nové školy finančně neúnosná. Pooci by mohl magistrát.

 

Nedostatek míst na základkách řeší ale více měst. Základní škola Emy Destinnové v Českých Budějovicích se kvůli nedostatku dětí uzavřela před více než 10 lety. Od září se ale znovu otevře a místo v ní najde 60 prvňáků.

 

 

Ministerstvo školství kvůli tomu zřídilo v loňském roce zvláštní Fond, ze kterého mohou obce čerpat peníze na rozšiřování míst pro narůstající počet dětí na základních školách ale i ve školkách.

 

Do roku 2021 je na něm  k dispozici  jedna a půl miliardy korun, to znamená každoročně zhruba 200 až 300 milionů. Obce si mohou pro své školy požádat o dotaci od dvou do 30 milionů korun. A z nich pak vystavět nové prostory, zrekonstruovat ty stávající, tak aby v nich mohly vzniknout nové třídy nebo postavit ke škole  třeba přístavbu. Musí se na tom ale podílet i vlastními prostředky a to alespoň 15 procenty.

 

Nejvíc žádostí o peníze  z Fondu zatím přišlo ze Středočeského kraje a z jihomoravského kraje.
 

TN.cz